خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
Delta Decor
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۱۲:۴۶
پارتيشن خانگي، ديواري متحرك است كه بخش هاي مختلف خانه را تفكيك و به زيبايي فضا كمك مي‌كند.
پارتيشن خانگي

از پارتيشن براي جدا كردن بخش هاي مختلف سالن هاي بزرگ و خانه هايي كه به تعداد كافي اتاق ندارند استفاده مي‌شود. با وجود پارتيشن، تغييرات زيادي در دكوراسيون داخلي خانه به وجود مي‌آيد. براي ايجاد فضايي خصوصي در گوشه اي از خانه، پارتيشن هاي متحرك به كمك شما مي‌آيد. در اين بخش از مجله دلتا انواع پارتيشن خانگي را به شما معرفي مي‌كنيم.

پارتيشن

در خانه هاي كوچك، پارتيشن به عنوان جايگزين ديوار، كمك بزرگي به تقسيم بندي فضا مي‌كند. از مهم ترين حُسن هاي آن اِشغال فضاي كم است. در صورت نياز براي تغيير دكوراسيون مي‌توانيد آن ها را جا به جا كنيد و نيازي به بازسازي و تخريب ديوار نداريد. در حالت كلي بر اساس كاربري پارتيشن را به گروه دسته بندي مي‌كنند؛ پارتيشن اداري و پارتيشن خانگي.

پارتيشن خانگي

پارتيشن اداري

يكي از پر كاربرد ترين اجزاي مبلمان اداري پارتيشن است. وجود شرايطي كه كارمندان بتوانند به راحتي و بدون حواس پرتي به كار مشغول شوند، يكي از مهم ترين ويژگي هايي است كه هر دفتر كاري بايد داشته باشد. وجود پارتيشن علاوه بر حفاظت افراد در برابر عواملي كه تمركز را بر هم مي‌زنند، دكوراسيون محل كار را نيز زيبا مي‌سازد.

معمولا در سالن هاي بزرگ كه اتاق كم تري وجود دارد و نياز به جداسازي هر بخش احساس مي‌شود براي تفكيك موقت از پارتيشن اداري استفاده مي‌شود. با تغيير كاربري محيط يا افزايش و كاهش نيروهاي انسان مي‌توان ابعاد فضا را متناسب با نياز تغيير داد. با استفاده از پارتيشن در اتاق كار و ايجاد فضايي خصوصي براي كارمندان، به افزايش راندمان كاري كارمندان كمك مي‌شود.

پارتيشن خانگي

استفاده از اين وسيله در بيش تر خانه ها به چشم مي‌خورد. به دليل اشغال فضاي كم و ظاهري زيبا، جايگزين مناسبي براي ديوارهاي تغيير ناپذير است. با انتخاب طرح و جنس مناسب مي‌توانيد بخش هاي مختلف خانه را همان طور كه مي‌خواهيد تفكيك كنيد. براي انتخاب رنگ، بايد به دكوراسيون كل خانه توجه داشت، تا تناسب در رنگ و سبك رعايت شود. براي پوشاندن بخشي از فضا مي‌توان پارتيشن را به كمك گرفت. براي مثال در اتاق كودكان، براي پوشاندن بخش اسباب بازي و وسايل كودك از پارتيشن هايي با طرح فانتزي و رنگارنگ استفاده مي‌شود.

پارتيشن خانگي

پارتيشن چوبي

ديوار چوبي قابل حملي كه همانند عنصري از طبيعت فضاي خانه را زيبا مي‌سازد و به راحتي مي‌توان آن را با ساير لوازم چوبي درون منزل هماهنگ كرد. پارتيشن چوبي علاوه بر خانه در ادارات، كتابخانه، اتاق كنفرانس و مكان هاي عمومي كاربرد دارد. نكته اي كه در مورد پارتيشن چوبي وجود دارد اين است كه نبايد آن را در محيطي با رطوبت بالا يا فضاي آزاد قرار داد.

پارتيشن شيشه اي

براي نصب اين نوع پارتيشن، فضاي كم تري نياز هست. به خوبي نور را عبور مي‌دهد و به پنجره اي بدون قاب شبيه است. ورود نور طبيعي به پشت پارتيشن، فضا را بزرگ تر و روشن تر نشان مي‌دهد. براي ايجاد حريم خصوصي، قسمت هايي از شيشه را توسط برچسب هاي مخصوص يا با برش دادن شيشه، مات مي‌كنند.

پارتيشن دو جداره

پارتيشن دو جداره از ضخامت بيش تري برخوردار است. به علت ساختار اين مدل، از انتقال گرما و صدا جلوگيري مي‌كند. مناسب مكان هاي پر رفت و آمد و شلوغ است؛ كتابخانه، بانك و مجتمع هاي مسكوني پر تردد. براي پوشاندن خطاهاي طراحي يا نواقص مكان مورد نظر از اين پارتيشن استفاده مي‌شود. براي مثال بخش هايي از ساختمان كه ديوار زواياي تند دارد با قرار دادن پارتيشن دوجداره به مكاني كاربردي تبديل مي‌شود.

پارتيشن متحرك

سبك، قابل حمل، مقرون به صرفه و نصب سريع از خصوصيات پارتيشن متحرك به حساب مي‌آيد. انتخاب مناسبي براي استفاده در خانه هاي اجاره اي است. براي تفكيك بخش ورودي خانه يا اتاق ها از آن استفاده مي‌شود. ارتفاع اين نوع نسبت به انواع ثابت كوتاه تر است و امكان عبور نور از قسمت هاي مختلف آن وجود دارد. بنابراين با انتخاب صحيح و نورپردازي مناسب مكاني روشن خواهيد داشت.

در بخش هاي بعدي به كاربرد پارتيشن در بخش هاي مختلف خانه مي‌پردازيم. بخش دكوراسيون مجله دلتا را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

جالباسي هاي خلاقانه ؛عنصري زيبا در دكوراسيون منزل

كدام نوع ميز تلويزيون براي خانه مناسب تر است؟

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۵۰:۱۲
ميز انواع زيادي دارد و با توجه به كاربرد آن ، در دسته هاي مختلف قرار مي‌گيرد.
ميز

ميز ها كاربرد هاي زيادي دارند. با توجه به موضوع هر ميز را در دسته بندي مشخصي قرار مي‌دهند. در كنار كارايي، زيبايي ميز نيز  در دكوراسيون داخلي منزل اهميتي ويژه دارد. در ساخت ميز از چوب، فلز، پلاستيك، ام دي اف و مصالح مختلفي استفاده مي‌شود. در اين بخش از مجله دلتا انواع ميز در دكوراسيون منزل را به شما معرفي مي‌كنيم و در آينده به هر كدام از اين ميز ها به طور جداگانه خواهيم پرداخت.

ميز تلويزيون

ميز تلويزيون

ميزي كه در اتاق نشيمن گذاشته مي‌شود و بيش از ساير ميز ها در معرض ديد قرار دارد. ميز تلويزيون در انواع پايه دار و ديواري ساخته مي‌شود. سبك هاي دكوراسيون فقط نوع چيدمان را شامل نمي‌شوند بلكه ظاهر لوازم نيز با مد روز تغيير مي‌كند. ميزهاي تلويزيون از مدل هاي سنتي فاصله گرفته و نمايي مدرن و دكوراتيو پيدا كرده اند. بنابراين ميز تلويزيون به زير شاخه هاي كلاسيك، مدرن و سنتي دسته بندي مي‌شود. در بعضي از مدل ها ميز تلويزيون ساده و گاهي همراه با قفسه هاي كوچك براي قرار دادن لوازم دكوري يا كتاب است.

ميز ناهارخوري

ميز ناهارخوري

ميز ناهارخوري به يكي از ملزومات چيدمان خانه بدل شده و همان طور كه از نام آن مشخص است براي صرف غذا استفاده و از چوب، پلاستيك، شيشه، فلز و جنس هاي متنوعي توليد مي‌شود. هنگام خريد اين ميز، ويژگي هاي ميز ناهارخوري خوب را مد نظر داشته باشيد. توليدكنندگان اين ميز را در ابعاد مختلف از جمله 2 نفره تا 12 نفره توليد مي‌كنند. جاي ميز ناهارخوري در اتاق پذيرايي، گوشه اي از نشيمن يا آشپزخانه است. بايد با توجه به طرح و رنگ، گوشه مناسبي را براي اين ميز در نظر بگيريد. در دكوراسيون خانه هاي ايراني مي‌توان ميز ناهارخوري را به عنوان مركز ثقل دكوراسيون در نظر گرفت و ساير لوازم را بر اساس آن چيدمان كرد.

ميز جلو مبلي

ميز جلو مبلي

ميز جلو مبلي در ايجاد تناسب، كنتراست و زيبايي در دكوراسيون داخلي خانه نقش پر رنگي بازي مي‌كند. ارتفاع اين ميز از ساير ميز هاي موجود در اتاق پذيرايي از جمله ميز ناهارخوري و كنسول پايين تر است. ظروف تزييني، لوازم پذيرايي، گلدان و وسايل دكوري را روي ميز جلو مبلي قرار مي‌دهند. ميز جلو مبلي هماهنگ با ميز عسلي و مبلمان انتخاب مي‌شود. ممكن است در خانه اي از ميز عسلي استفاده نشود. اما ميز جلو مبلي كاربرد زيادي دارد. مانند ساير ميز هاي گفته شده، ميز جلو مبلي بايد با توجه به سبك دكوراسيون كل خانه و متناسب با آن ها انتخاب شود.

ميز عسلي

ميز عسلي و پاتختي

ميزهاي كوچكي كه خيلي به كمك شما مي‌آيند. ميز پاتختي كنار تخت و ميز عسلي در كنار مبل قرار داده مي‌شود تا بتوان كتاب، گوشي هوشمند، ليوان و لوازم ضروري را روي آن ها قرار داد. ميز عسلي در بيش تر مواقع هم شكل با ميز جلو مبلي و پاتختي متناسب با تخت انتخاب مي‌شود.

ميز آرايش

ميز آرايش

ميز آرايش يا ميز توالت در اتاق خواب گذاشته و براي قرار دادن لوازم آرايش و زيورآلات استفاده مي‌شود. معمولا ميز آرايش را از جنسي مشابه با تختخواب انتخاب مي‌كنند. ميز آرايش همراه با يك آينه بزرگ كه روي آن قرار مي‌گيرد عرضه مي‌شود. البته مي‌توان اين ميز را به صورت ست در سرويس خواب خريداري كرد. سرويس خواب شامل تختخواب، پاتختي، كمد و ميز آرايش است. ميز توالت بايد كاربردي و شامل تعداد مناسبي كشو باشد. بهتر است از ميز آرايش كوچك استفاده شود تا فضاي زيادي را در اتاق اشغال نكند. مدل هاي مختلف ميز آرايش از جنس هاي چوب و ام دي اف ساخته مي‌شود. در مدل هاي كلاسيك كنده كاري و منبت كاري روي نماي ميز آرايش به چشم مي‌خورد. اما در انواع مدرن، ميز آرايش ظاهري ساده تر دارد.

ميز كنسولميز كنسول

اين ميز نقش دكوري دارد و در ابعاد مختلف توليد مي‌شود. گرچه نمي‌توان كاربرد آن را در نظر نگرفت. كنسول هاي قديمي داراي چهار پايه و يك صفحه بودند اما مدل هاي جديد داراي كشو و كمد نيز هستند. به اين صورت مي‎شوداز آن ها براي نگهداري لوازم غير ضروري استفاده كرد. ميز كنسول را مي‌توانيد در فضاهاي خالي بگذاريد و توازن را در محيط برقرار كنيد. لوازم دكوري، گلدان و ظروف تزييني را روي كنسول قرار مي‌دهند. از ميز كنسول به عنوان ميز آرايش نيز استفاده مي‌شود، در اين صورت بهتر است يك آينه بزرگ را در كنار آن قرار دهيد.

در بخش هاي بعدي بخش دكوراسيون به چيدمان هر يك از ميز ها خواهيم پرداخت.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۸:۵۱
تراس بخشي از خانه است كه حداقل از يك سمت نمايي به بيرون دارد. تزيين اين بخش از خانه مي‌تواند در نماي داخلي و خارجي منزل تاثير گذار باشد.
تزيين بالكن

تراس يا بالكن فضايي از خانه است كه كم تر به دكوراسيون آن اهميت داده مي‌شود. بيشتر افراد از بالكن براي نگهداري لوازم غير ضروري استفاده مي‌كنند و از نقش آن در ايجاد حس و حال خوب براي ساكنان خانه غافل شده اند. در اين بخش از مجله دلتا چند ايده براي تزيين تراس خانه به شما ارائه مي‌دهيم تا الهام بگيريد و با اين بخش از خانه آشتي كنيد.

طراحي تراس كوچك

تزيين تراس خانه با لوازم دست دوم

فقط به اين دليل كه تراس خانه شما كوچك است، مي‌خواهيد از لذت نشستن و تماشاي منظره بيرون بگذريد؟ همين حالا دست به كار شويد، صندلي هاي قديمي را بازسازي و با تعويض روكش مبل هاي كهنه، يك نيم ست نو براي تراس فراهم كنيد. براي داشتن فضايي كاربردي و دوست داشتني، نيازي به داشتن بالكن بزرگ و لوازم گران قيمت نيست. مي‌توانيد تراس را چراغاني كنيد. چند چهارپايه چوبي، پتوي نرم، زيرانداز طرح دار و افزودن چند رنگ، كمك زيادي به زيبايي و تزيين تراس مي‌كند.

از عناصر طراحي داخلي كمك بگيريد، رنگ و طرح را فراموش نكنيد. دغدغه كوچك يا بزرگ ديده شدن فضا را نداشته باشيد، قرار است از اين تراس فقط انرژي مثبت دريافت كنيد. پس طرح هاي گوناگون و رنگ هاي گرم را به بالكن بياوريد. وسايل اضافي را داخلي انبار و كمد ديواري بگذاريد. اگر هنوز هم فضا داريد يك گلدان را در كنار خود مهمان كنيد. تراس را به مكاني براي لذت بردن از نور خورشيد و صرف يك ليوان چاي اختصاص دهيد. لپ‎تاپ يا كتاب را به بالكن بياوريد و ساعتي از روز را در اين مكان سپري كنيد.

تراس خانه

تزيين تراس يا ميني گاردن؟

اگر روف گاردن نداريد، پرورش گل ها را به قصد تزيين بالكن آغاز كنيد. گلدان ها را به تراس بياوريد و هر روز صبح با ديدن آن ها روزي شيرين براي خود و خانواده بسازيد. گل ها علاوه بر زيبايي، هوا را تصفيه مي‌كنند. مي‌توانيد براي پر پشت ديده شدن نماي گلدان، از چند شاخه گل مصنوعي لابلاي گل ها استفاده كنيد.

براي اينكه زيبايي بالكن، شب ها نيز حفظ شود، ريسه يا نوارهاي ال اي دي را روي نرده هاي بالكن بچسبانيد و شب ها آن را روشن كنيد. شمع هاي بزرگ و كوچك در رنگ هاي مختلف تهيه و آن ها را با فاصله از لبه نرده قرار دهيد. در طول روز از رنگ هاي جذاب شمع ها لذت ببريد، و شب ها با روشن كردن آن ها فضايي رمانتيك بسازيد. صندلي و ميز تاشو را فراموش نكنيد.

طراحي تراس

اگر تراس به اتاق خواب راه دارد، تختخواب را به گونه اي قرار دهيد كه تراس نقش منظره اي دلنشين را مقابل شما داشته باشد. با نيكمت و صندلي فضاي تراس را اشغال نكنيد. فقط چندين گلدان بزرگ را زير نور خورشيد بگذاريد. بذر سبزي هاي مختلف را تهيه كنيد و در گلدان ها بكاريد. باغچه كوچك خود را با استفاده از گلدان هاي بزرگ روي بالكن بسازيد. اجازه دهيد نور طبيعي به اتاق وارد شود. بازتاب رنگ سبزِ گياهان نشاط و سرزندگي را به اتاق خواب شما منتقل مي‌كند.

تزيين تراس

تزيين تراس خانه و حفظ حريم شخصي

حريم شخصي اهميت زيادي در زندگي افراد دارد و حفظ اين حريم در خانه هاي آپارتماني با چالش هاي زيادي روبه‎رو است. چنانچه نماي بالكن شما رو به تراس يا پنجره خانه همسايه باز مي‌شود و موقعيت مناسبي براي نشستن نداريد، از پارتيشن هاي حصيري استفاده كنيد و فضايي خصوصي براي خودتان بسازيد.

اما اگر با وجود پارتيشن هم احساس راحتي نمي‌كنيد، از پارچه هاي ساده كمك بگيريد. ملحفه سفيدي از سقف تا نرده ها آويزان كنيد. هم جلوي نور مستقيم خورشيد را مي‌گيرد و هم فضاي نشيمن را پوشش مي‌دهد. كف بالكن را با زيراندازهاي رنگي و طرح دار بپوشانيد تا سطحي نرم و تميز داشته باشيد. چند بالشت و پتو روي زمين قرار دهيد. زير نور غير مستقيم بنشينيد و از روز خود لذت ببريد.

تزيين بالكن

تزيين تراس خانه هاي كوچك

در نهايت شايد تراس شما آن قدر كوچك است كه فقط مي‌توانيد روي آن بايستيد. خوشحال باشيد. هنوز جاي كافي داريد. چند گلدان از نرده ها آويزان كنيد. بذر يا شاخه هاي گل را داخل خاك بكاريد و روزانه آن را آبياري كنيد. گياهان گل دار و پر پشت، مانند گل شمعداني، را پرورش دهيد. زماني كه شكوفه ها جوانه بزنند نتيجه تلاش خود را خواهيد ديد. نه فقط شما، حتي رهگذران نيز حال خوبي پيدا خواهند كرد.

اميدواريم با استفاده از اين ايده ها و سليقه خود به فكر تزيين تراس افتاده باشيد و با جان بخشيدن به اين بخش از خانه، حس و حالي خوب به شما منتقل شود.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۸:۰۲
رنگ قرمز، رنگي گرم است كه دماي بصري خانه را بالا مي‌برد و حسي صميمانه در منزل ايجاد مي‌كند.
رنگ قرمز در دكوراسيون

با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، رنگ قرمز، يادآور آتش و رنگي گرم است. انرژي را افزايش مي‌دهد و حس شادابي و طراوت را در فضا القا مي‌كند. استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه و اتاق پذيرايي بيش تر از بخش هاي ديگر توصيه مي‌شود. اين رنگ اشتها را افزايش مي‌دهد و خواب را از سر شما مي‌پراند. شايد براي استفاده از رنگ قرمز در دكوراسيون دچار نگراني شويد، زيرا رنگ قرمز در ابعاد بزرگ و به تنهايي خشم را برمي‌انگيزد. اما در اين بخش از مجله دلتا به شما راهكارهايي مي‌گوييم تا بتوانيد تاثير رنگ قرمز را تلطيف كنيد و از وجود اين رنگ لذت ببريد.

رنگ قرمز در دكوراسيون

قرمزِ همه كاره

اين رنگ با نيت هاي متفاوت مي‌تواند به كار رود و “كسالت آور” تنها ويژگي اي است كه در ذات قرمز نيست. شادي ، هيجان و خشم بازه هاي احساسي رنگ قرمز هستند. براي رسيدن به بُعد آرامش بخش رنگ قرمز بهتر است از ساير رنگ ها كمك بگيريد.

قرمز مايل به قهوه اي يا بنفش محيط را خيلي گرم تر از اتاقي با رنگ صورتي مي‌سازد. هرچه به رنگ آبي نزديك تر شويم و آن را با قرمز تركيب كنيم، آرامش و صميميت بيشتري در دكوراسيون القا مي‌شود و خبري از آن خشم و خشونت نيست. اما با حركت به سمت رنگ زرد، قرمزِ ما به نارنجي گرايش پيدا مي‌كند و خلق و خويي خورشيدي در آن نمايان مي‌شود. قرمزِ مايل به نارنجي كاربرد زيادي بر ديوارهاي آكسان دارد و جنب و جوش و هيجان را در فضا به جريان مي‌اندازد.

رنگ قرمز در دكوراسيون پذيرايي

چند جزء از مبلمان را به رنگ قرمز انتخاب و برجستگي آن ها را در نماي اتاق تماشا كنيد و هيچ وقت خسته نشويد. اما بهتر است براي استفاده از رنگ قرمز مبلمان يا ديوار را انتخاب كنيد، نه هر دوي آن ها را. براي تكميل جلوه دكوراسيون از تركيب مبلمان قرمز در كنار وسايل و لوازمي  به رنگ هاي خنثي استفاده كنيد. قدرت رنگ قرمز به حدي زياد است كه حتي اگر اين رنگ را فقط روي يكي از المان ها به كار ببريد، تاثير خود را بر كل فضا مي‌گذارد.

شايد رنگ قرمز، رنگ شما نيست و نمي‌توانيد با وجود آن رنگ حال خوبي داشته باشيد. پس بايد به جاي رنگ قرمزِ خالص از اين رنگ  در سايه هاي مختلف آن استفاده كنيد، قرمز مايل به نارنجي يا قرمز و تركيب آن با سفيد. هنگام خريد لوازم قرمز، خود را در دكوراسيون داخلي فرض و با توجه به نياز فضا رنگ قرمز را انتخاب كنيد.

اتاق نشيمن

تصميم گيري مقداري سخت به نظر مي‌رسد. اولين پيشنهاد ما براي استفاده از رنگ قرمز در اتاق نشيمن، رنگ آميزي ديوار است. قرمزِ آلبالويي جايگاه خود را در دكوراسيون سنتي ثابت كرده است. ديوارهاي قرمز فضا را كمي كوچك تر نشان مي‌دهد. اما تاثير رنگ سفيد را فراموش نكنيد. مقداري از رنگ سفيد و كرم را به نشيمن دعوت و مشكل را حل مي‌كنيم. زيرا سفيد و سايه هاي آن به بزرگ تر ديده شدن محيط كمك مي‌كنند.

رنگ قرمز در دكوراسيون

اتاق خواب

احتياط كنيد. عقب بايستيد. به اتاق خوب نگاه بياندازيد و سپس تصميم بگيريد مي‌خواهيد قرمز را كدام گوشه از اتاق بنشانيد. زيرا استفاده زياد از اين رنگ در اتاق خواب، به شما اجازه نخواهد داد آرام بگيريد و به استراحت بپردازيد. رنگ قرمز تپش قلب را بالا مي‌برد، مگر اينكه در ابعاد كوچك، مانند يك كوسن يا كف پوش آن را بازتاب دهيد.

رنگ قرمز در دكوراسيون

آشپزخانه

يكي از مكان هايي كه مي‌توانيد از رنگ قرمز بدون ترس و نگراني در آن استفاده كنيد، آشپزخانه است. در خانه هاي امروزي قلب خانه را به صورت اتاقي مجزا در نظر نمي‌گيرند و آن را در ارتباط با ساير بخش هاي خانه مي‌سازند. قرمز جايگاه ويژه اي در آشپزخانه هاي مدرن پيدا كرده است. اين رنگ اشتها را افزايش و ديوارها را نزديك به هم نشان مي‌دهد و به اين صورت فضايي دوستانه ايجاد مي‌شود. نقره اي، مشكي و سفيد جذاب ترين تركيب براي رنگ قرمز در آشپزخانه به حساب مي‌آيند.

سرويس بهداشتي

افزودن گرم ترين رنگ به سردترين بخش خانه، باعث مي‌شود فضايي كاملا گرم داشته باشيد. رنگ قرمز را در وسايل و پرده هاي مخصوص حمام منعكس و براي داشتن فضايي كامل و زيبا از پالت رنگ قرمز استفاه كنيد؛ رنگ هاي هم خانواده و مكمل را براي ايجاد تناسب به كار ببريد. رنگ هاي اصلي در كنار يكديگر كنتراست ايجاد مي‌كنند، رنگ آبي و زرد را به حمام اضافه كنيد تا دچار گرمازدگي نشويد.

اميدواريم نكات گفته شده در استفاده از رنگ قرمز براي شما مفيد بوده باشد.

همچنين بخوانيد:

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ويژگي تختخواب مناسب چيست؟

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۷:۱۱
اتاق خواب عروس فضايي رمانتيك و رويايي دارد كه حتي ديدن آن نيز حال شما را خوب مي‌كند.
اتاق خواب عروس

چيدمان اتاق خواب عروس، به دليل اينكه اولين خانه مشترك يك زوج است، اهميت زيادي دارد. با پيشرفت طراحي داخلي و افزايشِ تمايل به چيدمان خانه ها در سبك مدرن، تنوع زيادي در سبك هاي طراحي داخلي به وجود آمده است. خانه عروس و داماد جوان نيز از اين قاعده مستثني نيست. مطمئنا شما نيز تمايل داريد خانه عروسِ جديد خانواده را به شيوه هاي مدرن تزيين كنيد، يا شايد خود شما تازه عروس هستيد. البته ممكن است جزء هيچ كدام از اين گروه ها نباشيد اما با ديدن اتاق خواب هاي جذاب هيجان زده شويد. در اين بخش از مجله دلتا به بررسي دكوراسيون داخلي اتاق خواب عروس با استفاده از رنگ هاي روشن مي‌پردازيم.

اتاق خواب عروس ساده

اتاق خواب عروس

بهتر است از رنگ هاي گرم و روشن براي تزيين اتاق خواب عروس استفاده كنيد. اتاق خواب عروس بايد نورپردازي مناسبي داشته باشد و حسي رمانتيك در فضا به وجود آورد. استفاده از سرويس هاي چوبي، پرده هاي رنگي و لوازم تزييني جذاب در اتاق خواب عروس بسيار اهميت دارد. تمام اين عناصر بايد به صورت هماهنگ با يكديگر در اتاق قرار گيرند.

اتاق خواب عروس شيك

سفيد؛ عروس رنگ ها

رنگ سفيد اتاق را روشن و بزرگ نشان مي‌دهد. علاوه بر اين نماد روشني، پاكي، معصوميت و آرامش است. تغيير رويه زندگي باعث به وجود آمدن تشويش و استرس در افراد مي‌شود بنابراين بهتر است با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون، رنگي را برگزينيم كه به ايجاد فضايي آرام كمك كند. به اين صورت با تاثير گذاشتن در ناخودآگاه عروس و داماد حس بهتري به آن ها مي‌دهيم. از رنگ سفيد روي ديوارها، تختخواب و لوازم استفاده و براي فرار از يكنواختي يكي دو وسيله را به رنگ هاي ديگر انتخاب كنيد.

آبي نوزادي

آبي نوزادي، درجه اي از آبي كم رنگ مايل به سفيد كه هم آرامش بخش است و هم فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد. همان طور كه گفتيم سفيد صلحي دروني را يدك مي‌كشد و از ويژگي هاي رنگ آبي انتقال حس سرما و سكون است. بنابراين بايد به فكر چاره اي براي جلوگيري از ايجاد يكنواختي و دل مردگي در بلند مدت بود. براي اين كار بايد گرما را به فضاي اتاق بازگردانيد و آبي نوزادي دوست داشتني را در كنار ساير رنگ ها به كار ببريد. رنگ مكمل آبي، نارنجي است. مي‌توانيد رنگ هاي خنثي يا نارنجي را براي تعادل دما به كار گيريد.

رنگ صورتي مناسب اتاق خواب عروس

از ساير رنگ هاي مورد علاقه عروس هاي جوان رنگ صورتي و تركيب آن با طلايي يا مشكي است. اين رنگ آرامش و پاكي سفيد را در كنار هيجان و انرژي بخشي قرمز در كنار هم دارد. رنگ صورتي ويژگي هاي قرمز را با درجه كم تري بروز مي‌دهد و حس شادابي را در محيط منعكس مي‌كند. از طيف هاي پر رنگ صورتي، مانند زرشكي و ارغواني براي ايجاد كنتراست بهره بگيريد، تا ريتم زيبايي به نما ببخشيد.

اتاق خواب عروس روستيك

نورپردازي

نورپردازي يكي از مهم ترين المان هاي عناصر طراحي داخلي است. با وجود نورهاي گرم و ملايم مي‌توانيد فضايي رمانتيك در محيط ايجاد كنيد كه حس خوبي به عروس و داماد منتقل مي‌كند. از نورپردازي هاي مخفي و غير مستقيم در تزيين اتاق خواب عروس استفاده كنيد و در دو طرف تخت آباژور قرار دهيد. اگر اتاق كوچك است از نورپردازي ها سقفي بهر بگيريد يا نوارهاي ال اي دي را زير پايه هاي ميز و تخت به كار ببريد. نور مستقيم چشم را آزار مي‌دهد و مناسب مكان هايي مثل اتاق غذاخوري و اتاق كار است. براي اتاق خواب، نورهايي كه به بالا و پايين مي‌تابند مناسب تر هستند. براي اينكه دماي بصري محيط زياد گرم يا سرد نشود و به نور طبيعي نزديك شود از تركيب نور زرد و سفيد در كنار يكديگر استفاده كنيد.

اتاق خواب عروس لاكچري

لوازم دكوري در اتاق خواب عروس

لوازم تزييني گل گلي، سفيد و براق، آينه هايي با اندازه هاي مختلف، و تور بالاي تخت از لوازم تزييني بسيار پر كاربرد در اتاق خواب عروس هستند. گل هاي تزييني يا طبيعي را روي پايه و تاج تخت به كار ببريد و از ال اي دي هاي رنگي بالاي تخت استفاده كنيد. به اين صورت هم اتاق را روشن كرده ايد هم نور كافي براي مطالعه قبل از خواب داريد. شمع هاي وارمر عطري در رنگ هاي مختلف موجود هستند كه فضا را عاشقانه و رمانتيك مي‌سازند.

توصيه هاي گفته شده به عنوان پيشنهاد از طرف بخش دكوراسيون مجله دلتا نوشته شده است، و اجباري به پيروي از آن ها نيست. ممكن است شما از آن دسته عروس هايي باشيد كه رنگ هاي تند و پررنگ را براي اتاق خواب ترجيح مي‎دهيد. اتاق دلخواه خود را ديزاين كنيد و نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون اتاق خواب صورتي

تركيب رنگ مناسب براي دكوراسيون اتاق خواب دخترانه

ويژگي هاي كمد ديواري مناسب در اتاق خواب

روانشناسي رنگ در دكوراسيون

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۶:۰۲
روكش هاي مبل را تغيير دهيد تا خانه نفسي تازه كند.
تعويض روكش مبل

يكي از كم هزينه ترين كارهايي كه براي تغيير دكوراسيون مي‌توانيد انجام دهيد تعويض روكش مبلمان است. با انتخاب پارچه جديد و نو كردن مبل، جلوه جديدي به خانه دهيد. ما را در مجله دلتا همراهي كنيد تا بيشتر در مورد تعويض روكش مبل بدانيد.

تعويض روكش مبل

با استفاده زياد در طولاني مدت، بالشت هاي نشيمنِ مبل دچار فرورفتگي مي‌شود و ظاهري كهنه پيدا مي‌كند. در درجه اول ممكن است فكر تعويض مبلمان به ذهن شما برسد. اما روشي كم هزينه تر وجود دارد و آن تعويض روكش مبل است. با انتخاب رويه جديد براي مبل، نمايي متفاوت در دكوراسيون به وجود خواهد آمد.

تعويض روكش مبل راحتي

تمام سطح اين مبل با پارچه پوشانده شده است. به دليل كاربرد اين مبل در بخش نشيمن خانه و استفاده زياد از آن، بيش از ساير انواع مبلمان دچار سايش مي‌شود. فوم به كار رفته در بخش نشيمن به مرور زمان كيفيت خود را از دست مي‌دهد و ظاهري زننده پيدا مي‌كند. هنگام تعويض روكش بالشت ها مي‌توانيد فوم اسفنجي درون آن را نيز عوض كنيد.

تعويض روكش مبل در منزل

تعويض روكش مبل در منزل

اگر صدمه زيادي به مبل وارد نشده و فقط مي‌خواهيد رويه آن را تغيير دهيد با توجه به مدل مبلمان مي‌توانيد كار تعويض رويه را در منزل انجام دهيد. روكش قديمي را از مبل جدا كنيد. اندازه آن را به دست آوريد. پارچه مناسب را در ابعاد مورد نظر خريداري كنيد و مقدار اضافه اي را كه براي داخل كار نياز است در نظر داشته باشيد تا با كمبود پارچه روبرو نشويد. با ابزار مناسب آن را به مبل منگنه يا چسب بزنيد. اما اگر ابزار و مهارت كافي را در اين خصوص نداريد اين كار را به متخصص ماهر بسپاريد.

تعويض روكش مبل چرم

جنس روكش

پارچه مناسب براي روكش مبل بايد نرم و با استحكام بالا باشد. روكشي را انتخاب كنيد كه در برابر مواد شيميايي مقاومت كند تا بتوان آن را به راحتي تميز كرد و آثار لك و چربي روي مبل نماند. كتان، نخي، چرم و آكريليك رويه هاي مناسبي براي مبل راحتي هستند.

نكته مهمي كه در مورد پارچه چرم وجود دارد اين است كه چرم طبيعي قيمت بسيار زيادي دارد و پارچه هاي چرم موجود در بازار بيش تر چرم مصنوعي هستند. اگر پارچه را انتخاب كرديد بايد بدانيد چرم در گذر زمان پوسته پوسته مي‌شود و براي مراقبت از چرم بايد با روغن مخصوص آن را چرب كرد. براي جلوگيري از احتمال پارگي هنگام نصب و دوخت، بهتر است كار تعويض روكش مبل از جنس چرم را به دست افراد ماهر بسپاريد.

تعمير مبل راحتي

رنگ روكش مبل

روانشناسي رنگ در دكوراسيون را مطالعه و رنگ مناسب منزل خود را انتخاب كنيد؛ پارچه هاي رنگارنگ براي دكوراسيون بوهمي، رنگ سفيد و روشن براي دكوراسيون مينيمال، رنگ گرم براي مكان هايي كه دماي بصري در آن ها به سردي گرايش دارد و برعكس. اگر بچه كوچك در خانه داريد يا رفت و آمد در خانه زياد صورت مي‌گيرد رنگ هاي تيره را انتخاب كنيد تا زود لك نشود و ظاهر نا مناسبي پيدا نكند.

اگر در انتخاب طرح و رنگ دقت نكنيد و بدون توجه به فضاي كل خانه، روكش را خريداري كنيد حتي با تعويض روكش مبل نيز نماي خانه تغييري نخواهد كرد. اما اگر از اين عناصر طراحي داخلي، رنگ و طرح، بهره بگيريد مي‌توانيد نمايي دل‌نشين به اتاق بدهيد. طرح هاي بزرگ و پر رنگ براي فضاهاي وسيع و طرح هاي ريز و كم رنگ براي خانه هاي كوچك پيشنهاد مي‌شود.

تعويض روكش مبل مدرن

رويه كوبي

مهم ترين و آخرين قسمت تعويض روكش مبل، رويه كوبي است. به مجموعه اي از كارهايي كه براي تعميرات مبل انجام مي‌شود، رويه كوبي مي‌گويند؛ از جمله اتصال نشيمن به بدنه، كشش مناسب روكش، تعمير اسكلت و پايه مبل و حتي اضافه كردن فوم و اسفنج. براي اينكه روكش مبل به خوبي روي مبل بنشيند، چين و چروك روي پارچه نماند يا كشش پارچه زياد نباشد بايد مبل را رويه كوبي كرد.

اميدواريم مطالب بخش دكوراسيون مجله دلتا براي شما مفيد بوده باشد و بتوانيد براي تعويض روكش مبل از آن استفاده كنيد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

چند روش ساده در تزيين تراس خانه

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۵:۲۲
نور به تمام المان هاي موجود در فضا معنا مي‌دهد و به دكوراسيون داخلي هويت مي‌بخشد. آشپزخانه از بخش هاي مهم خانه و نورپردازي مناسب در آن كاملا ضروري است.
نورپردازي در آشپزخانه

با اينكه هر بخش از خانه اهميت خاص خود را دارد اما آشپزخانه قلب خانه است. از اين مكان براي پخت و پز، آشپزي و صرف غذا استفاده مي‌شود. بنابراين توجه به نورپردازي اهميت ويژه اي دارد. در اين بخش از مجله دلتا نكات نورپردازي در آشپزخانه را بررسي مي‌كنيم.

نورپردازي در آشپزخانه

به غير از لوستر و چراغ آويزهاي گران قيمت لوازم ديگري براي تامين نور كافي وجود دارند. نورپردازي انواع مختلفي دارد؛ نورپردازي عمومي، وظيفه اي و تاكيدي.

روشنايي آشپزخانه

نورپردازي عمومي

در بخش هايي از آشپزخانه كه فعاليت بيش‎تري صورت مي‌گيرد و براي انجام كار نياز به نور كافي وجود دارد، مانند سينك، روي گاز و كانتر آشپزخانه از نورپردازي عمومي استفاده مي‌شود. لوستر و چراغ آويز هاي دكوراتيو به حصول نور عمومي كمك مي‌كنند. لوستر ها انواع مختلفي دارند و با تنظيم ارتفاع سيم مي‌توانيد ميز كار و محيط را به خوبي نوردهي كنيد.

نور تاكيدي و وظيفه اي

اين دو نوع نورپردازي، كم‎تر در آشپزخانه به كار مي‌روند و بيش‎تر جنبه تزييني دارند. روي هود و داخل كابينت هاي شيشه اي از نورهاي تاكيدي يا وظيفه اي استفاده مي‌شود.

نورپردازي در آشپرخانه به صورت مخفي

در سبك هاي مدرن، نورپردازي در آشپزخانه به صورت مستقيم، جاي خود را به نور مخفي داده است. منبع اين نور در معرض ديد قرار ندارد و فقط پرتوهاي بازتاب شده آن به چشم مي‌رسد. لوازم نورپردازي داخل فرو رفتگي هاي ديوار و كابينت كار مي‌شوند و كم‎تر در معرض آلودگي هاي چرب و رطوبت قرار دارند. اين نور به سمت بالا يا پايين تابيده مي‌شود و فضا را با حالتي نرم و لطيف روشن مي‌كند. روشن كردن گوشه هاي تاريك با ايجاد خطاي ديد، باعث بزرگ تر ديده شدن هر فضايي مي‌شود. بنابراين در دكوراسيون داخلي هميشه توصيه مي‌شود زير ميز، مبل و زواياي تاريك را روشن كنيد. از نور مخفي در قسمت هاي زيرين كابينت ها استفاده كنيد تا فضايي دلباز داشته باشيد.

پنجره در آشپزخانه

كابينت آشپزخانه

در سال هاي اخير استفاده از نورهاي مصنوعي به شكل نوار ال اي دي، درون كابينت افزايش يافته است و باعث بهتر ديده شدن داخل كابينت، كشو و نماي آشپزخانه خواهد شد. بخش اعظم فضاي آشپزخانه توسط كابينت پوشانده مي‌شود. از همين رو نورپردازي اين عنصر تاثير به سزايي در برجسته تر ديده شدن و بهتر ديده شدن رنگ دارد.

كانتر

براي خرد كردن مواد غذايي و ساير كارها، كانتر به عنوان ميز كار استفاده مي‌شود. بنابراين براي جلوگيري از خستگي چشم و هم چنين زيبايي نما، چراغ آويز هاي بلند را بالاي كانتر نصب مي‌كنند. بهتر است نور هاي متمركز و كانوني در اين قسمت به كار نرود. لامپ هايي كه نور را بازتاب مي‌دهند، مانند هالوژن، انتخاب مناسب تري هستند. علاوه بر روشن شدن فضاي كار، نورپردازي در آشپزخانه با استفاده از هالوژن سقف را بلندتر نشان مي‌دهد.

نقش سنگ بر نورپردازي در آشپزخانه

استفاده از كاشي بين كابينتي به رنگ روشن و جنس براق، كف‌پوش هاي سراميكي و سنگي نيز به بازتاب نور و روشن شدن فضا كمك مي‌كند.

پنجره

از پنجره ها كه راه هدايت نور خورشيد به داخل خانه هستند  غافل نشويد. پنجره ها را با پرده هاي ضخيم نپوشانيد و اجازه دهيد نور خورشيد به درون راه پيدا كند. علاوه بر روشنايي فضاي داخل، در مصرف انرژي نيز صرفه جويي مي‌شود.

سقف

وجود نورهاي مصنوعي به صورت توكار روي سقف، باعث بزرگ‎تر ديده شدن فضا و درخشندگي محيط مي‌شود. از نوار هاي ال اي دي منعطف در سقف استفاده كنيد و آن را در جهت دلخواه شكل دهيد.

نورپردازي در آشپزخانه

نورپردازي در آشپزخانه و تعادل دماي بصري

براي تعادل دماي بصري آشپزخانه و داشتن تعادل در دكوراسيون داخلي، مي‌توانيد با توجه به رنگ كابينت از نورهاي گرم يا سرد استفاده كنيد. براي مثال اگر كابينت هايي به رنگ سفيد داريد، نورهاي زرد و خورشيدي را به كار ببريد تا گرما را به قلب خانه بياوريد و فضايي بزرگ تر داشته باشيد. چنانچه از فضاي صميمانه در آشپزخانه راضي هستيد، بهتر است از تلفيق نورهاي سفيد و زرد استفاده كنيد.

اميدواريم موارد گفته شده مفيد بوده باشد. در بخش هاي آينده، نورپردازي در آشپزخانه به سبك هاي مختلف را بررسي خواهيم پرداخت. بخش دكوراسيون مجله دلتا را همراهي كنيد.

همچنين بخوانيد:

نكات مهم در انتخاب دستگيره كابينت

دكوراسيون زيباي منزل با مبلمان حصيري

با انواع ميز در دكوراسيون خانه آشنا شويد

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۴:۴۰
براي داشتن خوابي با كيفيت و اتاق خوابي آرامش بخش خريد تختخواب مناسب از ضروريات است.
تختخواب

از مهم ترين نيازهاي اساسي بشر خواب و استراحت است. خواب توان لازم را براي بدن بازيابي و تختخواب يكي از لوازم اصلي خواب است كه كيفيت آن را تضمين مي‌كند. تخت فقط يك بار خريداري مي‌شود، بنابراين در خريد آن بايد توجه كرد و چند نكته را در نظر گرفت. با مجله دلتا همراه شويد تا همراه هم اين اصول را مرور كنيم.

تختخواب

تنوع زياد محصولات به شما كمك مي‌كند علاوه بر اينكه تختخواب مطلوب خود را خريداري كنيد، امكان انتخاب تختخوابي با استاندارد مناسب را داشته باشيد. با هم ويژگي هايي از جمله ارتفاع، ابعاد، پايه و جنس را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

تختخواب

ارتفاع مناسب تختخواب

حفظ بهداشت و سلامتي در زندگي امري ضروري است. براي جلوگيري از رشد باكتري ها ارتفاع تخت بايد به گونه اي باشد كه هوا جريان يابد و از تجمع رطوبت و افزايش دما جلوگيري شود.

ارتفاع تختخواب بزرگسال

ارتفاع مناسب تخت به شما اجازه مي‌دهد زير تختخواب را نظافت كنيد. بهتر است پايه هاي تختي كه انتخاب مي‌كنيد به فرمي باشد كه امكان نظافت را به راحتي داشته باشيد.

با توجه به ويژگي جسمي خود، ارتفاعي مناسب است كه هنگام نشستن و برخاستن پاها به صورت نود درجه روي زمين قرار گيرد. ارتفاع تقريبي حدود 40 سانتي متر تخمين زده مي‌شود.

ارتفاع تخت نوجوان و كودك

به رشد كودك توجه داشته باشيد و ارتفاعي را انتخاب كنيد كه براي مدتي طولاني بتوان از آن به راحتي استفاده كرد. ارتفاع معمول براي تخت كودك تا 30 سانتي متر متغير است. در سنين پايين تر براي اطمينان خاطر تخت هايي انتخاب كنيد كه محافظ دارند. با افزايش سن كودك مي‌توانيد اين محافظ را باز كنيد و كنار بگذاريد.

ارتفاع تختخواب دو طبقه

در خانه هاي كوچك، كه امكان قرار دادن دو تخت در اتاق وجود ندارد از تخت هاي دو طبقه استفاده مي‌شود. ارتفاع مناسب براي اين نوع تختخواب در حالت استاندارد بين 75 تا 170 سانتي متر كه با توجه به ارتفاع سقف متغير است. فاصله دو تختخواب را به گونه اي تنظيم كنيد كه به راحتي بتوان روي تخت پاييني نشست و از آن استفاده كرد. اين فاصله تا حدود 95 سانتي متر مي‌رسد.

تختخواب

ساختار

ممكن است هر چند وقت يكبار بخواهيد با تغيير چيدمان خانه دكوراسيون داخلي را تغيير دهيد يا سالي يك بار مجبور به اثاث كشي هستيد، تختخوابي سبك انتخاب كنيد كه به راحتي قابل جا‎به‎جايي و در قسمت اتصالات مقاومت بالايي داشته باشد تا با گذشت زمان و باز و بسته شدن مكرر آسيب نبيند.

پايه

پايه تختخواب بايد توان نگه داري وزن افراد را داشته باشد و خم نشود. اگه تختي انتخاب مي‌كنيد كه پايه ندارد و كشويي است به كيفيت چارچوب و بدنه زيرين تشك دقت كنيد. بدنه نبايد ترك داشته و بايد از جنسي با استحكام بالا توليد شده باشد.

ابعاد

ابعاد تخت با توجه به فيزيك جسمي افراد متفاوت است. تختخواب هاي يك نفره در عرض 90 و طول 200 سانتي متر توليد مي‌شوند و ابعاد دو نفره به عرض 160 و طول 200 سانتي متر مي‌رسد. با توجه به نياز خود مي‌توانيد ابعاد متفاوت را سفارش دهيد. در هنگام سفارشِ تختخوابي با ابعاد دلخواه حتما توجه داشته باشيد كه بتوانيد براي پوشش روي تخت از تشك هاي موجود استفاده كنيد.

جنس

شايد نمي‌دانستيد كه بايد تخت كودكان را مستحكم تر از تختخواب بزرگسالان انتخاب كنيد. وزن كودكان كم تر است اما معمولا كودكان روي تخت مشغول بالا و پايين پريدن هستند. تختخواب از جنس هاي مختلفي مانند چوب، فلز و ام دي اف توليد مي‌شود كه با توجه به منطقه جغرافيايي، بودجه، سليقه و نياز مي‌توانيد از بين آن ها انتخاب كنيد. براي مثال در مناطقي كه رطوبت بالا است پيشنهاد مي‌شود از تختخواب هاي فلزي استفاده شود.

تاج

تاج تختخواب علاوه بر نقش زيبا سازي، كاربرد هم دارد. تاج هاي مسطح و نرم بهترين انتخاب هستند. ممكن است هنگام برخاستن يا خوابيدن، سر شما با آن تماس پيدا كند، يا بخواهيد براي خواندن كتاب به صورت قائمه بنشينيد و به آن تكيه دهيد.

تختخواب

رنگ تختخواب

انتخاب رنگ با توجه به روانشناسي رنگ در دكوراسيون صورت مي‌گيرد و به سبك دكوراسيون اتاق خواب شما بستگي دارد. ويژگي هر رنگ را بشناسيد و با داشتن اطلاعات كافي براي رسيدن به فضايي دلنشين و آرامش بخش رنگ مورد نظر را انتخاب كنيد. استفاده از رنگ هاي گرم براي كودكان، رنگ سفيد براي اتاق عروس و رنگ هاي سرد و خنثي براي اتاق بزرگسالان پيشنهاد مي‌شود.

موارد گفته شده بر اساس تجربه طراحان داخلي به عنوان يك استاندارد تعريف شده است. اما دكوراسيون داخلي يك هنر است و با توجه به سليقه و خلاقيت خود مي‌توانيد انتخاب هاي ديگري داشته باشيد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك

انواع مدل پرده در دكوراسيون داخلي خانه

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۳:۰۶
فرش باغي از گل هاي رنگارنگ به زير پا است. گرماي خانه ايراني مديون طرح و رنگ هاي گرم فرش است.
فرش خانه

فرش نقش مهمي در چيدمان دكوراسيون داخلي خانه هاي ايراني دارد. فرش دستباف ايراني با كيفيت بالا و به عنوان يك اثر هنري هميشه ارزشمند بوده است. فرش در انواع مختلفي توليد مي‌شود. تنوع رنگ، طرح، جنس و سايز فرش باعث مي‌شود انتخاب آن سخت به نظر برسد. در بيش تر مواقع به بازار مي‌رويم، با توجه به بودجه هر فرشي كه به نظرمان جذاب آمد آن را خريداري مي‌كنيم. به خانه باز مي‌گرديم و نمي‌دانيم چرا به جاي زيباتر شدن، خانه به نظر شلوغ مي‌آيد؟ درست است كه در سبك دكوراسيون وينتج گفتيم هر آنچه دوست داريد به خانه اضافه كنيد، اما وينتج فقط يك سبك از ده ها سبك است. براي انتخابِ فرش خانه هاي ايراني متناسب با دكوراسيون داخلي خانه، نكات زير را مطالعه كنيد و با مجله دلتا همراه شويد.

فرش خانه

فرش خانه را به درستي انتخاب كنيد

فرشي كه در اتاق خواب پهن مي‌شود، نرم تر و كوچك تر از فرشِ مناسبِ پذيرايي است. به همين دليل مانند تمام لوازم خانه، قبل از خريد فرش جاي مناسب آن را انتخاب كنيد و سبك دكوراسيون خانه را در نظر داشته باشيد. گرچه در دكوراسيون مينيمال توصيه مي‌شود فرش را حذف كنيم، اما در ساير سبك ها، حتي با توجه به وجود كف‌پوش هاي جذاب و متنوع، باز هم نياز به وجود يك فرش احساس مي‌شود.

فرش خانه

جنس فرش

فرش ها در جنس هاي مختفي توليد مي‌شوند كه هر كدام كيفيت متفاوتي دارند. آكريليك؛ مقاومت و طول عمر بالا. ابريشم مصنوعي؛ پرز كم و طرح هاي متنوع. پلي پروپيلن؛ كيفيت رنگ بالا.

براي بافت فرش دستباف از پشم يا ابريشم استفاده مي‌شود. از لحاظ قيمت و ظرافت ابريشم در رده اول قرار مي‌گيرد و بعد از به پشم مي‌رسيم.

فرش خانه

كاربرد

بايد دقت كنيد كه از فرش در چه مكاني استفاده مي‌كنيد. در مكان هاي پر تردد مانند راهرو و اتاق پذيرايي فرش هاي مقاوم تر و براي اتاق خواب فرش هاي ابريشمي پهن كنيد.

براي فرش اتاق كودك يا اتاق پذيرايي كه احتمال ريختن غذاهاي چرب يا نوشيدني هاي رنگي وجود دارد، لازم است فرشي بخريد كه شست و شوي آن آسان و در برابر مواد شيميايي مقاوم باشد. براي اين منظور جنس آكريليك پيشنهاد مي‌شود. مراقب باشيد اگر فرش پلي استر را براي پذيرايي پسند كرديد به هنگام سرو غذا روفرشي هاي نازك را روي آن بياندازيد.

چيدمان فرش در دكوراسيون ايراني

در دكوراسيون خانه هاي ايراني فضاي گرم و دوستانه بيشتر مورد توجه است. يكي از دلايل اين مورد نحوه چيدمان و  رنگ فرش است. براي انتخاب ابعاد مناسب فرش، آن را به گونه اي در نظر بگيريد كه از ديوار ها 50 سانتي متر فاصله داشته باشد و بتوان پايه هاي جلويي مبل را روي آن قرار داد.

فرش خانه

اتاق خواب

پهن كردن فرش باعث مي‌شود زمينِ زير پا را گرم‌تر حس كنيم. اتاق خواب مكان استراحت است و داشتن احساس آرامش با پهن كردن يك فرش زير تخت به وجود مي‌آيد. فرش را به گونه اي پهن كنيد كه هنگام بيدار شدن يا به رختخواب رفتن بتوانيد پاي خود را روي آن بگذاريد. سعي كنيد براي نشان دادن طرح و رنگ فرش حدود 60 سانتي متر از لبه هاي تخت فاصله بگيريد.

اتاق نشيمن

قرار است در خانه راحت باشيد و گرماي دكوراسيون ايراني را در خانه به وجود آوريد. پس در يك جمله مي‌توان گفت فرش را طوري روي زمين پهن كنيد كه هنگام نسشستن روي مبل و استراحت، پاها روي فرش قرار بگيرد. فرشي انتخاب كنيد كه با توجه به اصول چيدمان مبلمان، پايه هاي جلويي مبل روي آن قرار بگيرد.

اتاق پذيرايي

بر خلاف چيدمان اتاق نشيمن، فرش اتاق غذاخوري، بايد كوچك و لبه هاي آن حدود 60 سانتي متر از ميز ناهارخوري بيرون باشد تا صندلي به طور كامل روي فرش قرار بگيرد.

فرش خانه

نكات كليدي:

 • تمام سطح زمين را با فرش نپوشانيد، بخش هايي را خالي بگذاريد تا وجود فضاي خالي با ايجاد كنتراست سبب برجسته تر شدن نماي فرش شود.
 • رنگ هاي گرم را براي اتاق نشيمن و پذيرايي  و رنگ هاي سرد را براي اتاق خواب استفاده كنيد
 • براي پوشش كفِ آشپزخانه از كف‌پوش هاي مخصوص اين مكان استفاده و فرش را در ساير بخش هاي خانه پهن كنيد.
 • رنگ غالبِ ديوار در بيش تر خانه هاي ايراني رنگ سفيد است. براي فرار از يكنواختي در نماي داخلي فرشي با طرح و رنگ جذاب بخريد.
 • طرحي واحد را براي فرش هاي مختلف خانه برگزينيد. اما چنانچه مي‌خواهيد فضاي بزرگي را با چندين فرش بپوشانيد، بزرگ ترين فرش را از بين رنگ هاي خنثي انتخاب كنيد و ساير فرش ها را در كنار آن بياندازيد.
 • از چسب هاي دوطرفه مخصوص فرش استفاده كنيد تا از ليز خوردن فرش جلوگيري شود.

تمام آنچه گفته شد استانداردهاي تجربي طراحان داخلي هستند. اجباري به پيروي از آن ها نيست. به سليقه خود اهميت دهيد و سبك خود را خلق كنيد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

ديزاين ميز جلوي مبل ؛ايده‌هايي ساده براي دكوراسيون منزل

دكوراسيون داخلي هنرمندانه ؛ اين خانه ديدني است!

دكوراسيون پاييزي را به خانه خود مهمان كنيد

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۲:۱۰
پرده هاي رنگارنگ و طرح دار را براي پوشاندن پنجره انتخاب و نمايي جذاب در فضا ايجاد كنيد.
مدل پرده

پرده، لباس پنجره است. با توجه به اين كه پرده ها را در كدام بخش از خانه استفاده مي‌كنيم نكات خاصي بايد رعايت شود كه دانستن آن ها به داشتن خانه اي زيبا و رويايي كمك مي‌كند. با توجه به سبك دكوراسيون داخلي در خانه، پرده نيز بايد هماهنگ با ساير لوازم انتخاب شود. انتخاب پرده مي‌تواند تصوير و حسي كه مي‌خواهيد در فضا پديد آورد. رنگ، طرح، اندازه، جنس پارچه و مدل پرده نمايي متفاوت به آن مي‌بخشد. نقش مهم پرده در دكوراسيون داخلي باعث شد در اين بخش از مجله دلتا به بررسي رنگ، طرح، جنس و مدل پرده در طراحي داخلي بپردازيم. ما را همراهي كنيد.

مدل پرده شيك

مدل پرده در ديزاين خانه

با توجه به نوع چين و دوخت نهايي مدل پرده را در چند دسته، تقسيم بندي مي‌كنند. پرده هاي ساده و چين دار كه آن ها را به طور خلاصه به شما معرفي مي‌كنيم.

پرده پليسه دار

قسمت بالايي اين پرده به شكل چين مرتب و راه راه دوخته شده است. معمولا روي اين پرده از والان استفاده مي‌كنند. پرده پليسه دار مناسب اتاق هايي با دكوراسيون رسمي است؛ اتاق جلسات، اتاق پذيرايي و يا سالن غذاخوري.

مدل پرده مدرن

مدل پرده چين دار

پر كاربردترين نوع پرده است. زيرا به راحتي مي‌توان چنين پرده اي را دوخت و در خانه آويزان كرد. پارچه هاي مختلف را مي‌توان به صورت چين دار دوخت ، ولي پارچه هاي ضخيم انتخاب مناسب براي اين مدل پرده نيستند. اين نوع پرده مناسب اتاق خواب، آشپزخانه و اتاق نشيمن است.

مدل پرده جديد

پرده چين دار و پيله دار

جديدترين مدل پرده، تلفيقي از چين و پيله است. اين مدل در انواعِ سه و پنج چين دوخته مي‌شود و هر كدام نماي خاصي به فضا مي‌دهند. با افزايش تعداد چين طول پرده بيش‌تر مي‌شود و به پارچه بيش‌تري نياز است.

مدل پرده پانچ

پرده پانچ

ساده ترين نوع دوخت در ميان انواع مختلف مدل پرده، پانچ است. در دوخت اين مدل پرده نياز به دستگاه پرس صنعتي داريد. قسمت بالايي پرده چين ندارد و فقط داراي حلقه هاي متعددي است كه ميل پرده از ميان آن ها رد مي‌شود. انتخاب مناسبي براي دكوراسيون اتاق كودكان و مكان هاي عمومي است، زيرا باز و بسته كردن پرده به راحتي صورت مي‌گيرد.

مدل پرده كراواتي

مدل پرده كراواتي

براي دوخت پرده هايي با پارچه ضخيم مانند كتان از مدل كراواتي استفاده مي‌‎شود. بالاي پرده به فرم استوانه اي است كه به چين هاي ريز منتهي مي‌شود. اين مدل پرده براي دكوراسيون كلاسيك و رسمي مناسب است.

مدل پرده ساده

تاثير رنگ پرده در دكوراسيون

اگر بخواهيد فضا را بزرگ تر نشان دهيد انتخاب هوشمندانه رنگ پرده به ياري شما مي‌آيد. بايد پارچه هايي روشن و هم خانواده با ‌رنگِ ديوار انتخاب كنيد. اگر رنگ ديوار تيره است، پرده اي از طيف رنگي يكي از سايه هاي روشن همان رنگ در خانه بياويزيد.

اما اگر نمي‌خواهيد در استفاده از آن رنگ زياده روي كنيد بهتر است رنگ هاي خنثي از جمله طوسي و سفيد را در اولويت قرار دهيد. چنانچه رنگ ديوار سفيد يا طوسي است، مي‌توانيد با توجه به دماي بصريِ اتاق، رنگ گرم يا سرد را انتخاب كنيد. رنگ هاي مكمل براي ايجاد تضاد بصري و دوري از يكنواختي در محيط مناسب است.

با توجه به سبك خانه ممكن است پرده اي ساده يا طرح دار را ترجيح دهيد. در خانه هاي مينيمال، پرده تك رنگ مناسب است. در حاليكه در سبك دكوراسيون بوهمي پرده رنگارنگ دكوراسيون داخلي را تكميل مي‌كند.

كنتراست در دكوراسيون چشم را به حركت در مي‌آورد و تنوع ايجاد مي‎كند. از نقش الگو غافل نشويد و در انتخاب مدل پرده، طرح را در نظر داشته باشيد.

مدل پرده مشكي

نقش اندازه پرده در نما

پرده هم كاربرد زينتي دارد و هم از ورود نور مستقيم جلوگيري مي‌كند. براي مكان هايي مانند اتاق خواب، يا اتاق كار براي اينكه نور مزاحم استراحت و كار كردن نشود از پرده هاي عريض و بلند استفاده مي‌شود؛ پرده هايي از كف تا سقف. بهتر است اين پرده ها حداقل 3 سانتي متر از كف فاصله داشته باشند تا روي زمين كشيده نشوند و به راحتي باز و بسته شوند.

در حالت استاندارد ميله پرده 15 سانتي متر بالاتر از قاب پنجره نصب مي‌شود و از اطراف نيز كمي عريض تر از قاب پنجره است. اگر تعداد پنجره ها زياد است پرده ها را كنار جمع كنيد تا نقش خطي عمودي داشته باشند و دچار تكرار نشويد. اگر پنجره ها كوچك است پرده را به اندازه پنجره انتخاب كنيد.

جنس پرده

در انتخاب جنس پارچه به نحوه قرار گيري پرده، مدل پرده، ميزان پوشش پنجره و سبك دكوراسيون توجه كنيد. پارچه هاي متنوعي در صنعت نساجي توليد مي‌شوند كه قابليت استفاده به عنوان پرده را دارد. ما در اين جا فقط به چند مورد از پر طرفدارترين پارچه ها اشاره مي‌كنيم.

مدل پرده توري

تور

پارچه توري حس نوستالوژيك را در افراد بيدار مي‌كند و يادآور خانه هاي قديمي است. پرده هاي توري كلاسيك ترين جنس پرده هستند كه از مد خارج نمي‌شوند. چنين پرده اي در دكوراسيون وينتج، داخل آشپزخانه و اتاق عروس كاربرد بيش تري دارد.

مدل پرده زرد

كتان

پر طرفدارترين پارچه براي پرده، كتان است. پارچه كتان نرم و پنبه اي است، به همين دليل براي استفاده در انواع مدل هاي پرده مناسب است. اين پارچه تنوع رنگ و ضخامت زيادي دارد. پرده هاي كتان نور را كم تر عبور مي‌دهند و براي تاريك كردن اتاق خواب پيشنهاد مي‌شود. در طول روز مي‌توانيد پرده را در كنار جمع كنيد و از نور طبيعي لذت ببريد. مي‌توان با انتخاب پرده هاي كتانِ ضخيم تر، از ورود گرما و سرما به داخل خانه جلوگيري كرد.

مدل پرده صورتي

حرير

پارچه هايي نازك كه بيش تر به عنوان والان استفاده مي‌شود. والان قسمتي از پرده است كه فقط قسمت بالاي پنجره را پوشش مي‌دهد. پارچه هاي حرير داراي بافت ساده يا طرح هاي برجسته هستند. اگر خانه نورگير مناسبي ندارد و با مشكلِ كمبود نور روبرو هستيد مي‌توانيد از اين پارچه براي پرده اصلي به همراه يك زير پرده براي پوشش فضاي داخلي استفاده كنيد.

با وجود تنوع زيادِ انواع مدل هاي پرده، انتخاب پرده اي كه براي دكوراسيون خانه مناسب باشد سخت به نظر مي‌رسد، اما با توجه به اطلاعات گفته شده مي‌توانيد بهتر تصميم بگيريد.

همچنين بخوانيد:

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

ايده هاي باورنكردني براي دكوراسيون پذيرايي كوچك

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]