خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
Delta Decor
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۱:۲۱
اتاق خواب مكان استراحت و محلي خصوصي در خانه است كه بايد با توجه به سليقه خود آن را ديزاين كنيد. اگر رنگ صورتي مطلوب شما است اما ايده اي براي استفاده از آن نداريد با ما همراه شويد.
دكوراسيون اتاق خواب

دنياي طراحي داخلي وسيع و بي انتها است. دكوراسيون اتاق خواب نيز از اين قاعده مستثني نيست و مي‌توان از تمام عناصر طراحي داخلي و سبك هاي دكوراسيون در ديزاين اتاق خواب بهره گرفت. در بخش هاي مختلف مجله دلتا اتاق خواب هاي متنوعي را بررسي كرده ايم و اين بار سراغ دكوراسيون صورتي رنگ مي‌رويم. با ما همراه شويد.

دكوراسيون اتاق خواب صورتي

رنگ صورتي از تركيب رنگ هاي قرمز و سفيد به دست مي‌آيد. تاثير روانشناسي هر دو رنگ را به ارث مي‌برد و در واقع خصوصيات تضعيف شده هر دو را در فضا القا مي‌كند. گرم است، اما نه به تندي قرمز. آرامش مي‌بخشد، اما يكنواختي سفيد را ندارد. با داشتن اتاق خواب صورتي از ويژگي هر دو رنگ در قالب يك رنگ بهره بگيريد.

صورتي رنگي شاد و يادآور دوران كودكي است. اگر قرار باشد براي رنگ ها تصويري در ذهن بسازيم، گل رز اولين تصوير از رنگ صورتي خواهد بود. رنگ قرمز هيجان آور، انرژي بخش و محرك است. تزريق رنگ سفيد باعث رقيق شدن رنگ قرمز مي‌شود و آن را لطيف مي‌سازد. به همين دليل بر خلاف قرمز، رنگ صورتي خشم را فرو مي‌نشاند. براي درك بهتر از چگونگي استفاده از رنگ صورتي، دكوراسيون چند اتاق را با هم بررسي  مي‌كنيم.

ديزاين اتاق خواب

اتاق خواب صورتي؛ كودكي كه بزرگ شد

تا چند سال پيش از رنگ صورتي در دكوراسيون داخلي اتاق كودك و بخش نوزادان استفاده مي‌شد. اما با جلب توجه طراحان داخلي به خصوصيات رنگ صورتي و تاكيد بر نامحدود بودن ذات رنگ ها و استفاده از آن در طراحي داخلي اتاق خواب بزرگسالان، رنگ صورتي از رنگي كودكانه به رنگ بالغ تغيير يافت. همان طور كه در عكس بالا مي‌بينيم رنگ صورتي دكوراسيون اتاق خواب را به اتاقي كودكانه تبديل نكرده و فضايي كاملا بزرگسالانه در محيط حاكم است. مركز توجه اتاق، ميز سورمه اي رنگ است كه با ايجاد كنتراست نگاه را به خود جلب مي‌كند. به دليل ويژگي روشن كننده بودن رنگ صورتي، نگران كمبود نور نباشيد و با خيال راحت پرده هاي صورتي را در دكوراسيون به كار ببريد. در اين اتاق براي بزرگ تر ديده شدن اتاق، پرده هم رنگ با ديوار انتخاب شده است.

طراحي داخلي اتاق خواب

صورتيِ تاكيدي

در اين اتاق از رنگ صورتي روي سقف، به عنوان ديوار آكسان، استفاده شده و رنگ طوسي و قهوه اي براي تاكيد و تعادل به كار رفته است. به دليل وجود رنگ سفيد در باطن رنگ صورتي فضا را بزرگ تر و روشن تر نشان مي‌دهد. بنابراين براي اينكه ارتفاع سقف زياد به نظر نرسد، رنگ آميزي سقف تا كمي بالاي ديوار ادامه داده شده است. سبك طراحي داخلي اين اتاق مينيمال و استفاده از خطوط افقي و عمودي در كنار هم تناسب جذابي به وجود آورده است. تضاد فرم گرد لوسترِ با خطوط صاف، يكنواختي را از بين مي‌برد.

تركيب رنگ در دكوراسيون اتاق خواب

پالت رنگ پيشنهادي

اشباع رنگ صورتي كم است و به همين جهت قدرت تاكيدي پايين تري نسبت به رنگ هاي مادر، قرمز و صورتي، دارد. بنابراين براي حفظ تمركز روي رنگ صورتي از تنوع رنگِ زياد در كنار صورتي استفاده نكنيد. طلايي، مسي، سفيد و طوسي روشن گزينه هاي خوبي براي تلفيق هستند.

با اينكه در دكوراسيون مدرن، از رنگ خنثي، به ويژه، طوسي به عنوان رنگ مكمل استفاده مي‌شود، اما هميشه استثنا وجود دارد. آبي نوزادي، سبز-آبي و قهوه اي شكلاتي نيز در كنار صورتي به كار مي‌رود.

دكوراسيون اتاق خواب كوچك

صورتيِ جيغ

يكي از سايه هاي پر رنگ صورتي را به صورت محدود روي لوازم بازتاب دهيد تا ويژگي هاي رنگ صورتي را با صدايي بلندتر در اتاق بيان كند. از فرو رفتگي ديوار استفاده شده و آن را با كنسول پوشش داده اند. دو شمعدان پر رنگ روي كنسول قرار داده شده كه در تقابل با كوسن هاي پر رنگ، مثلث فرضي را تشكيل داده است كه باعث حركث چشم بين اين سه نقطه مي‌شود و از كسل كنندگي جلوگيري مي‌كند. براي روشن و بزرگ تر ديده شدن اتاق، از هيچ پوششي براي پنجره ها استفاده نشده و يك آينه دكوراتيو روي ديوار كناري نصب و توازنِ حضورِ رنگ سفيد با انعكاس اين رنگ روي در به وجود آمده است.

دكوراسيون اتاق خواب صورتي

كمي جسارت به خرج دهيد. رنگ هاي متضاد را براي الگو و طرح ها انتخاب كنيد و حركت در فضا به وجود آوريد. انعكاس طرح روتختي روي بالشت و بخشي از ديوار، پيوستگي را در دكوراسيون اتاق خواب ايجاد كرده است. رنگ مات، نور را به خود جذب مي‌كند و باعث پراكندگيِ حواس نمي‌شود. نكته اي كه در انتخاب رنگ چراغ آويزها صورت گرفته، انتخاب سايه رنگ هاي به كار رفته در اتاق به صورت مات است. رنگ ها بسيار نزديك به هم و مايل به سفيد انتخاب شده اند، به گونه اي كه با وجود تنوع رنگي، مي‌توان آن ها را به دو گروه سبز و رنگ هاي روشن دسته بندي كرد.

نكات گفته شده براي الهام گرفتن و پيشنهاد بخش دكوراسيون مجله دلتا است. در واقع مي‌توان با هر سليقه اي سبكي متفاوت و تركيب رنگي خاص براي دكوراسيون اتاق خواب صورتي تعريف كرد. نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

تركيب رنگ مناسب براي دكوراسيون اتاق خواب دخترانه

ويژگي هاي كمد ديواري مناسب در اتاق خواب

تغيير رنگ اتاق خواب با راه حل هاي آسان

مزايا و معايب سقف كناف در دكوراسيون داخلي

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۴۰:۲۷
سبك بوهمي به يكي از ترندهاي پر طرفدار سال هاي اخير تبديل شده است. درباره آن بيش تر بدانيد.
طراحي داخلي خانه

در سال هاي اخير علاقه به طراحي داخلي خانه در سبك بوهمي افزايش يافته است. در سراسر جهان افراد در سبك زندگي و پوشش خود از سبك بوهمي الهام مي‌گيرند. قبل از اينكه دكوراسيون خانه را به سبك بوهمي درآوريد، بايد ويژگي هاي اين سبك را بشناسيد. در اين بخش از مجله دلتا خصوصيات سبك بوهمي را همراه با چند نكته به شما معرفي مي‌كنيم.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

سبك بوهمي چيست؟

براي درك مفهوم سبك بوهمي شناخت ريشه آغاز اين سبك مهم است. بوهمي يا بوهمين واژه اي فرانسوي، به معناي كولي است و به كولي هاي ساكن بوهم گفته مي‎شد. اين سبك از زندگي كولي ها نشات گرفته است. بوهم بخشي از اروپاي مركزي، واقع در چكِ امروزي و كانون برخورد فرهنگ هاي مختلف از نقاط مختلف اروپا از جمله آلمان و چك بوده است.

كولي هاي ساكن بوهم، از قوانين خاص خود پيروي مي‌كرده اند. امروزه اصطلاح بوهمي به سبك زندگي بوهميايي گفته مي‌شود.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

دكوراسيون داخلي بوهمي

ويژگي برجسته سبك بوهمي، تلفيق عناصر طراحي داخلي با يكديگر است؛ رنگ، طرح، خط و الگو. دكوراسيون داخلي بوهمي تركيبي از فرهنگ هاي مختلف است. اگر كمال گرا يا پايبند به نظم و قوانين مشخص هستيد و داشتن هويت در طراحي داخلي خانه را مهم مي‌دانيد، سبك بوهمي مناسب شما نيست. اما اگر از زيبايي هر جسم به صورت مجزا لذت مي‌بريد و قرار گرفتن اجزا در يك فضاي كل را به صورت چهل تكه دوست داريد، سراغ سبك بوهمي برويد.

از نكات جذاب اين سبك مي‌توان به اين مورد اشاره كرد كه هيچ يك از دو اتاقِ بوهمي شكل يكساني نخواهند داشت و هر مكان نمايي منحصر به فرد دارد.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

به هيچ رنگي وفادار نمانيد

نيازي نيست يك رنگ خاص را در نظر بگيريد و به فكر انتخاب رنگ هاي مكمل يا هم خانواده باشيد. رنگ گرم و سرد، براق و مات يا هم خانواده و مكمل را در كنار هم به كار ببريد. گرچه به دليل ويژگي روحيِ افرادي كه سبك بوهمي را در زندگي پيش مي‌گيرند، استفاده از رنگ هاي طلايي، نارنجي، قهوه ايِ روشن، قرمز و سفيد كاربرد بيش‌تري دارد. اما ساير رنگ ها نيز در طراحي داخلي خانه هاي بوهمي ديده مي‌شود. براي داشتن فضايي گرم و دوستانه، از همه ي رنگ ها استفاده كنيد و هيچ رنگي را به عنوان رنگ غالب انتخاب نكنيد. همان طور كه سبك زندگي كولي ها همه فرهنگ ها را در خود مي‌پذيرد، همه ي رنگ ها را به خانه راه دهيد.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

وسايل و لوازم خوش رنگ و لعاب

بر خلاف سبك مينيمال كه تمام وسايل و لوازم تزييني را از جلوي چشم دور مي‌كرديد، دكوري هاي رنگي و حتي دست ساز خود را به ديوار بياويزيد. افكارتان را در قالب آثار هنري به دكوراسيون خانه تزريق كنيد. فضاهاي خالي را با پارچه هاي رنگي، دريم كچر، ريسه هاي ال اي دي و طرح هاي دلخواه بپوشانيد. گل هاي آپارتماني با برگ هاي بزرگ، شاخه هاي خشك و زيباي درختان و به طور كلي تمام عناصر طبيعت را از در و ديوار بياويزيد. البته اين به معناي در هم ريختگي فضا نيست. با دقت و خلاقيت، المان ها را در جايي قرار دهيد كه جلوه زيبايي داشته باشد و حس انباري را در محيط ايجاد نكند.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

مبلمان مناسب در طراحي داخلي به سبك بوهمي

سبك بوهمي در تضاد با تجملات است، پس از خريد مبلمان دست دوم و قرار دادن آن در خانه نترسيد. مبل راحتيِ آنتيك و رنگارنگ هيچ جايي بهتر از خانه بوهمي نما پيدا نمي‌كند. مي‌توانيد روي مبلمان را با پارچه يا پتوهاي رنگي بپوشانيد. كولي هاي قديم لوازم خانه را از شهرهاي مختلف در طول سفر خريداري مي‌كردند و آن ها را كنار هم در خانه قرار مي‌دادند. مهم راحتي و حال خوب افراد در خانه است.

طراحي داخلي خانه به سبك بوهمي

سبك بوهمي، سبكي آزاد است و رنگ در آن حرف اول را مي‌زند. در بخش هاي بعدي به ساير سبك هاي دكوراسيون داخلي خواهيم پرداخت. افراد با خصوصيات و تجربه هاي متفاوت، سليقه هاي متفاوتي دارند و نمي‌توان براي همه يك نسخه واحد را تجويز كرد. با تكيه بر خلاقيت، هر سبكي كه مي‌پسنديد براي طراحي داخلي خانه خود انتخاب كنيد و نظرات خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

دكوراسيون پاركينگ با ترفندهايي ساده

مزايا و معايب سقف كناف در دكوراسيون داخلي

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۹:۳۷
ساعت هاي ديواري از جمله لوازمي هستند كه با گذشت زمان تغييرات ظاهري زيادي داشتند و مطابق نيازهاي زيبايي شناسانه در شكل هاي جديدي توليد مي‌شوند. قانوني براي استفاده از ساعت ديواري وجود ندارد اما دانستن چندين نكته مي‌تواند به نصب ساعت ديواري در نقطه اي كه جلوه زيبايي داشته باشد، كمك كند.
چيدمان ساعت ديواري

زمان بدون لحظه اي وقفه، مي‌گذرد. براي رسيدن به اهداف و موفقيت در زندگي، بايد هميشه زمان را نظر گرفت و برنامه هاي روزانه را با آن پيش برد. بنابراين وجود ساعت به عنوان ابزارِ نشان دادن زمان براي افراد مهم است. توجه به چيدمان ساعت ديواري در دكوراسيون منازل به عنوان يك وسيله تزييني، سبب تنوع ظاهري در ساعت هاي ديواري شده است. با مجله دلتا همراه شويد.

چيدمان ساعت ديواري در دكوراسيون

چيدمان ساعت ديواري

قبل از خريد ساعت ديواري محل نصب آن را در نظر بگيريد. ساعت ديواري بايد با ساير المان هاي موجود در دكوراسيون داخلي تناسب داشته باشد. تناسب به معناي يك شكل يا هم رنگ بودن نيست. بلكه با توجه به سبك دكوراسيون داخلي، رنگ، فرم و اندازه ساعت را انتخاب كنيد. بدون در نظر گرفتن كاركرد ساعت، مي‌شود از آن به عنوان يك وسيله تزييني استفاده كرد. ساعت هاي قديمي و از كار افتاده در دكوراسيون وينتج حسي نوستالوژيك به وجود مي‌آورند.

ارتفاع نصب ساعت ديواري

انتخاب ساعت

هنگام انتخاب ساعت، آن را در دكوراسيون داخلي خانه فرض و سپس به خريد اقدام كنيد. اگر به نتيجه كار فكر نكنيد، وسيله اي به خانه اضافه مي‌كنيد كه فقط خانه را شلوغ تر كرده است. ساعت هاي ديواري علاوه بر سايز، بر اساس سبك نيز دسته بندي مي‌شوند؛ ساعت هاي مدرن، كلاسيك، مينيمال و يا آينه اي. دور از واقعيت نيست اگر ساعت ديواري را يك اثر هنري بناميم. با توجه به فرم، طرح و رنگ هاي مختلف ساعت ديواري، مي‌توان از آن مانند يك تابلو، براي زيبايي منزل استفاده كرد.

ساعت ها از متريال متفاوتي ساخته مي‌شوند و هر كدام از آن ها را مي‌توان در دكوراسيون هاي مختلف استفاده كرد. ساعت هاي شيشه يا تك رنگ كه حواس پرتيِ ديداري به وجود نمي‌آورند براي دكوراسيون مينيمال مناسب هستند.

ساعت هاي چوبي را براي دكوراسيون كلاسيك، اتاق هايي با رنگ گرم و در كنار مبلمان چوبي به كار بگيريد. اگر اتاق كوچك و تاريك است، از ساعت هاي آينه اي كه نور را بازتاب مي‌دهند، براي بزرگ تر و روشن تر ديده شدن فضا استفاده كنيد. در واقع در مرحله اول نياز را شناسايي كنيد و با توجه به آن فرم ، طرح و جنس مد مورد نظر را براي رفع نقص در دكوراسيون به كار گيريد.

فرم

فرم ها معاني متفاوتي در ناخودآگاه تداعي مي‌كنند. براي وارد كردن اين عنصر طراحي داخلي، در دكوراسيون داخلي از ساعت ديواري كمك بگيريد.

دايره

دايره نمادي از چرخ هستي، منبع حيات، حركت و تكامل است. در گذشته فرم گرد را براي ساعت خورشيدي به كار مي‌بردند. در واقع حركت عقربه هاي ساعت همواره حول يك مركز به صورت دوار در حال حركت هستند. فرم دايره به خوبي روي ساعت مي‌نشيند. خطوط منحني، داراي حالتي نرم و رها هستند، بنابراين حسي از رهايي و انعطاف در فضا به وجود مي‌آورند.

مربع و مستطيل

در طراحي داخلي، دايره نماد روح و مربع سمبل جسم است. مربع و مستطيل داراي چهار ضلع هستند، همانند چهار عنصر اصلي آب، باد، آتش و خاك. استفاده از فرم مربعي حس همبستگي، قدرت و نظم را در ذهن زنده مي‌كند. خطوط افقي و عمودي، تلفيقي از ايستايي و حركت را در كنار يكديگر قرار داده اند.

مثلث

مثلث تنها فرمي است كه جهت دهي را نمايش مي‌دهد. خطوطِ مورب مثلث حركت و جهت را به خوبي منتقل و چشم را به حركت وادار مي‌كنند. استفاده از اين فرم براي ساعت ديواري كم تر صورت مي‌گيرد.

ساير اشكال

به غير از اين سه شكل اصلي، ساير اشكال يا از تكيب اين چند شكل تشكيل مي‌شوند يا تلفيقي از خطوط هستند. از چنين ساعت هاي در دكوراسيون مدرن به كار مي‎رود و با توجه به رنگ و خطوطي كه در آن ها استفاده مي‌شود، حس متفاوتي را به افراد منتقل مي‌كنند.

بهترين جا براي نصب ساعت ديواري

جاي نصب ساعت ديواري

براي نصب ساعت، ديواري را در نظر بگيريد كه از بيش تر بخش هاي خانه قابل مشاهده است. ديوار پشت كاناپه، بالاي كنسول و شومينه، كنار قاب عكس و جايي كه از آشپزخانه نيز در معرض ديد است. براي نصب ساعت روي ستون، وجهي از ستون را انتخاب كنيد كه به راحتي و بدون نياز به جابه جايي بتوان ساعت را ديد. مي‌توانيد ساعت را روي ديوار آكسان نصب كنيد.

چيدمان ساعت ديواري

اگر ديوار باريك و يا ستون را براي نصب در نظر گرفته ايد، ساعتي با عرض كم را انتخاب كنيد . ساعت هاي آينه اي و بزرگ، با بازتاب نور به محيط، به بزرگتر ديده شدن فضا كمك خواهد كرد، به شرطي كه در جاي مناسبي قرار گيرد. همان طور كه در اصول چيدمان مبلمان گفته شد، مي‌توان ساعت را كانون توجه قرار داد و مبلمان را بر اساس اين كانون در خانه چيد.

ساعت ديواري بالاي تلويزيون

ساعت ديواري، وسيله اي ياري رسان

براي افزودن كنتراست به محيط، يك ساعت با فرمي متفاوت از ساير المان هاي موجود در محيط استفاده و تعادل را در دكوراسيون داخلي ايجاد كنيد. اگر تناسب و تعادل در دكوراسيون داخلي به هم ريخته است از ساعت استفاده كنيد. يك ساعت به رنگ مشكي، در اتاقي به رنگ سفيد، با ايجاد كنتراست بصري، يكنواختي را از بين مي‌برد.

در اتاقي به رنگ آبي كه براي افزايش دماي بصري در نظر داريد الماني به رنگ گرم در دكوراسيون داخلي داشته باشيد، يك ساعت با عقربه هاي نارنجي در كنار چندين تابلو با فرم هاي مشابه مشكل شما را حل مي‌كند. علاوه بر فرم و ظاهر، ساعت ها از لحاظ ساختاري نيز جوابگوي نياز ما هستند. در فضاهاي اداري، بيمارستان و مدارس كه ممكن است ساعت ديواري از نظر پنهان بماند، استفاده از ساعت هاي سقفي كه از دو سمت قابل مشاهده هستند، توصيه مي‌شود.

ساعت ديواري را كجا بزنيم

بعضي ها از صداي عقربه هاي ساعت در محيط منزل لذت مي‌برند و عده اي آن را آزار دهنده مي‌دانند. در انتخاب ساعت براي اتاق خواب، بايد به اين نكته توجه داشته باشيد. اگر صداي عقربه ها را دوست نداريد ساعت هاي ديجيتالي را براي اتاق خواب انتخاب و آن را روي ديوار مقابل تخت نصب كنيد.

فاصله ساعت ديواري از سقف

ارتفاع نصب ساعت ديواري

براي نصب ساعت ديواري، ارتفاع استانداردي وجود ندارد. ساعت را در ارتفاعي قرار دهيد كه به هنگام نشستن و يا ايستادن موازي با چشم قرار بگيرد. به طور معمول گفته مي‌شود در خانه هايي با سقف  كوتاه ساعت را در ارتفاع پاييني در حدود 150 سانتي متر و در خانه هايي با سقف بلند مي‌توانيد ساعت را تا ارتفاع 165 سانتي متر نيز نصب كنيد. اين عدد با توجه به اندازه ساعت و جاي نصب متغيير است.

نمي‌توان قانوني كلي براي نصب ساعت ديواري در دكوراسيون تعريف كرد، فقط با توجه به روانشناسي رنگ، توجه به نقش عناصر طراحي داخلي و كمي خلاقيت مي‌توان از اين وسيله جهت زيبايي و انتقال حس استفاده كرد. در بخش هاي بعدي به نقش ساير لوازم تزييني مي‌پردازيم.

همچنين بخوانيد:

عناصر طراحي داخلي منزل

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

كاغذ ديواري ضد آب چيست؟

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۸:۱۲
پارچه مبل مانند لباس آن است و در اولين نگاه ظاهر مبل، ما را جذب مي‌كند. بنابراين انتخاب پارچه مناسب اهميت زيادي دارد.
انتخاب پارچه مبلي

پارچه مبل بخش مهمي از ظاهر مبل را تشكيل مي‌دهد. رنگ، طرح و جنس پارچه در نماي دكوراسيون تاثير گذار است. كيفيت و طرح هر پارچه با توجه به نوع مبلمان و سبك دكوراسيون انتخاب مي‌شود. تنوع زياد در رنگ و جنس باعث خواهد شد انتخاب روكش مبلمان سخت شود. ما در اين بخش از مجله دلتا در انتخاب پارچه هاي كتان، جير و چرم به شما كمك مي‌كنيم و در آينده به ساير پارچه هاي مبلي مي‌پردازيم.

كاربرد

در مرحله اول تصميم بگيريد مي‌خواهيد از چه مبلماني در منزل استفاده كنيد. پارچه مبل راحتي تفاوت زيادي با پارچه هاي به كار رفته در مبلمان كلاسيك و استيل دارد. همانطور كه در مطلب مبل راحتي و مبل استيل شرح داديم، يكي از شاخصه هاي دسته بندي مبلمان، پارچه به كار رفته در آن است. در ساخت مبل راحتي از پارچه هاي نرم و مقاوم تر استفاده مي‌شود، و پارچه هاي سفت تر براي مبلمان استيل به كار مي‌رود.

صندليِ ميز ناهارخوري در معرض آلودگي با مايعات و چربي قرار دارد. بنابراين بايد پارچه اي استفاده شود كه لكه ها را به خود جذب نكند و قابل شست و شو با شوينده هاي مخصوص باشد. صندليِ ميز ناهارخوري كاربرد كم تري نسبت به مبلمان دارد و در نتيجه مقاومت آن نسبت به پارچه مبل راحتي كم‎تر است.

پارچه ها براي پوشش و زيبايي ظاهر مبل و صندلي به كار‌ مي‌روند. براي انتخاب مبل ابتدا به آن نگاه مي‌كنيد و نماي آن را مي‌پسنديد. انتخاب پارچه مناسب اهميت زيادي در جذب نگاه افراد دارد.

جنس پارچه

پارچه مبلي را مي‌توان در دو گروه تعريف كرد و با توجه به رنگ، طرح و كاربرد، همه آن ها را در اين دو دسته قرار داد.

الياف مصنوعي: اين الياف در نساجي و طي فرآيند هاي خاص توليد مي‌شود؛ سلولز، پلي استر، نايلون و آكريليك.

الياف طبيعي: در ساخت اين الياف از مواد شيميايي استفاده نشده و جنس آن كاملا طبيعي است؛ پنبه، كنف، كتان، ريون و چرم.

از تركيب دو اليافِ نام برده شده، پارچه هاي تركيبي به دست مي‌آيند.

با هم چند نوع پارچه مبلي را مورد بررسي قرار مي‌دهيم تا بتوانيد انتخاب بهتري داشته باشيد.

انتخاب پارچه كتان براي مبل

پارچه كتان

اگر تصميم داريد براي تغيير دكوراسيون، كاورِ مبلمان خريداري كنيد، كتان بهترين انتخاب است. بافت ظريف و نرم پارچه كتان سبب مي‌شود به خوبي روي مبل قرار گيرد و به هنگام استفاده احساس راحتي داشته باشيد. اين پارچه در برابر شوينده هاي شيميايي مقاوم است و با خيال راحت مي‌توانيد با شامپو فرش آن را تميز كنيد. تار و پود پارچه هاي كتان از هم فاصله دارند، بايد مراقب باشيد با اجسام تيز اصطكاك پيدا نكنند. پارچه كتان انتخاب مناسبي براي مبل راحتي است.

انتخاب پارچه كتان براي مبل

جزييات

بياييد دكوراسيون اين اتاق را مورد بررسي قرار دهيم. همان طور كه اشاره شد، پارچه كتان انتخاب مناسبي براي كاور مبلمان است. اين پارچه بافت محكمي ندارد، و جزييات آن از نزديك به شكل شطرنجي به نظر مي‌آيد. در اين اتاق از پارچه كتان با طرح چهار خانه استفاده شده كه متناسب با فرمِ جزيياتِ پارچه است. ميز كنار مبلي نيز با نماي شطرنجي هماهنگي بيش‌تري در دكوراسيون به وجود مي‌آورد.

انتخاب پارچه جير براي مبل

پارچه مبلي جير

پارچه مبلي جير از پوست بز و گوساله توليد مي‌شود و سطح پارچه را در فرآيندهاي مخصوص به شكل مخمل در مي‌آورند. اين پارچه هوا را عبور نمي‌دهد و بسيار گرم است. پارچه جير در برابر سايش و آلودگي مقاوم نيست، بنابراين بيش‎تر در مبلمان كلاسيك و استيل به كار مي‎رود. اين پارچه در انواع مصنوعي و طبيعي توليد مي‌شود.

انتخاب پارچه جير براي مبل

رنگ

عناصر طراحي داخلي هيچ وقت نقش خود را از دست نمي‌دهند. در عكس بالا مي‌بينيم كه براي چيدمانِ اين گوشه از اتاق، يك لاوسيت دو نفره به رنگ يشميِ تيره براي پارچه مبلي جير انتخاب شده است، زيرا شست و شوي پارچه جير به سختي صورت مي‌گيرد و با هر بار نظافت از عمر آن كاسته مي‌شود. فرم وسايل تزييني گرد كه روي زمين قرار داده شده اند با طرح گل هاي روي مبل در تناسب است. به دليل وجود طرح گل به صورت برجسته روي پارچه اين مبل، يك گلدان بزرگ نيز كنار مبل قرار داده شده است.

انتخاب پارچه چرمي براي مبل

پارچه مبلي چرم

پارچه چرم مجموعي از صفات برتر است. به سبب نرمي، مدرن، زيبا، مقاوم و خاص ترين پارچه براي مبل، چرم را انتخاب مي‌كنند. البته اين به معناي بي توجهي و مراقبت نكردن از آن نيست. اگر حيوان خانگي داريد مراقب پنجه كشيدن هاي آن باشيد. مبل چرم را مي‌توانيد به راحتي و فقط با يك پارچه تميز كنيد. مبل هاي چرمي را هر چند وقت يك بار با روغن هاي مخصوص چرب مي‌كنند تا از پوسته پوسته شدن آن جلوگيري شود. پارچه چرم استفاده زيادي در مبلمان راحتي و به خصوص مبل چستر دارد. محبوبيت چرم به حدي زياد است كه مي‌توان دسته بندي جديدي به اسم مبلمان چرم براي آن تعريف كرد.

انتخاب پارچه چرم براي مبل

به عنوان نمونه، از كاربرد پارچه چرم در مبلمان اين خانه را بررسي مي‌كنيم تا براي چيدمان مبل چرم در منزل بتوانيد از آن ايده بگيريد. چرم هاي طبيعي به رنگ قهوه اي و در تناژ هاي مختلف توليد مي‌شوند. در اين پذيرايي فرم بالشت هاي نشيمنِ مبل، مربعي و ميز جلو مبلي مستطيلي انتخاب مناسبي براي جاي گيري جلوي اين مبلمان است. رنگ گرم و تيره فضا را كوچك‎تر مي‌كند، سطح براق چرم كه نور را بازتاب مي‌دهد، استفاده از ميز شيشه اي و نورپردازي جانبي به جبران كمبود نور كمك كرده است.

پارچه هاي مبلي انواع مختلفي دارند كه در آينده به ساير آن ها خواهيم پرداخت. شما چه پارچه مبلي را ترجيح مي‌دهيد؟

همچنين بخوانيد:

استفاده از عمق فضا در دكوراسيون

رنگ ها را بهتر بشناسيم

خانه بهاري با رنگ هاي شاد

طراحي دكوراسيون داخلي آپارتمان با شيوه هاي نوين روز

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۵:۱۳
آشپزخانه زيبا، روح را زنده مي‌سازد و بر دكوراسيون داخلي خانه تاثير گذار مي‎گذارد. بررسي رنگ هاي زرد، آبي، قرمز و سفيد براي كابينت آشپزخانه انتخاب امروز ما هستند.
رنگ كابينت آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه و رنگ كابينت ها نشان دهنده هويت فضاي آشپزخانه است. در گذشته آشپزخانه ها فضايي مجزا از ساير بخش هاي خانه بودند. اما در سبك زندگي مدرن، آشپزخانه ها بدون ديوار و در ارتباط با نشيمن و پذيرايي ساخته مي‌شوند. بنابراين دكوراسيون داخلي آشپزخانه علاوه بر اينكه بر محيط آشپزخانه تاثير مي‌گذارد، تمام دكوراسيون خانه را تحت تاثير قرار مي‌دهد. كابينت بخشي عظيمي از ديوارهاي آشپزخانه را مي‌پوشاند. انتخاب رنگ، طرح و جنس كابينت بسيار مهم است. در اين بخش از مجله دلتا در مورد انتخاب رنگ كابينت آشپزخانه از بين رنگ هاي اصلي و سفيد سخن مي‎گوييم  و در آينده سراغ ساير رنگ ها خواهيم رفت. با ما همراه شويد.

رنگ كابينت آشپزخانه

كابينت آتشين

با توجه به تاثير روانشناسي رنگ در دكوراسيون و ويژگي رنگ قرمز بهترين جايي كه مي‌توان از اين رنگ استفاده  كرد، آشپزخانه، رستوران و سالن غذاخوري است. اين رنگ اصلي، يادآور آتش و غروب خورشيد، رنگي گرم و اشتها آور است. رنگ قرمز تپش قلب را افزايش مي‌دهد. استفاده از رنگ قرمز براي كابينت، آشپزخانه را به فضايي انرژي بخش و زيبا تبديل مي‌كند. رنگ هاي گرم، از جمله قرمز، كابينت ها را نزديك تر از جاي اصلي خود نشان مي‌دهند بنابراين از اين رنگ در آشپزخانه هاي بزرگ استفاده كنيد و براي آشپزخانه هاي كوچك اين رنگ را در كنار سايه هاي خنثي مانند سفيد و طوسي به كار ببريد.

استفاده از رنگ قرمز به تنهايي، باعث مي‌شود فضا يكنواخت به نظر برسد. رنگ قرمز در ابعاد بزرگ، خشم و بي قراري را به محيط القا مي‌كند. بنابراين براي ايجاد تناسب و تعادل دماي بصري محيط، بهتر است از كاشي هاي بين كابينتي ساده، به رنگ سفيد يا آبي كم رنگ استفاده كنيد.

رنگ كابينت آشپزخانه

دريا در آشپزخانه

رنگ بعدي كه آن را مورد بررسي قرار مي‌دهيم، رنگ آبي است. رنگ آبي، دريا و آسمان را در ذهن تداعي مي‌كند و حسي از وجود طبيعت در خانه با دكوراسيون آبي جريان دارد. آرامش، ثبات و خنكي احساساتي هستند كه با وجود رنگ آبي در فضا ايجاد مي‌شوند. رنگ آبي نور را بازتاب مي‌دهد و به اين صورت باعث مي‌شود آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد. رنگ آبي، رنگي سردي و ممكن است استفاده آن براي تمام كابينت ها در طولاني مدت سرما را به ذهن منتقل كند و سبب افسردگي شود. پيشنهاد ما اين است كه يكي از رنگ هاي خانواده گرم به دكوراسيون اضافه شود. براي مثال ديواري را به عنوان ديوار آكسان برگزينيد و كاشي هاي كرم يا صورتي را براي آن انتخاب كنيد.

رنگ كابينت آشپزخانه

طلوع خورشيد

استفاده از رنگ زرد در دكوراسيون باعث شادي و افزايش حافظه مي‌شود. چه بهتر كه از اين رنگ در قلب خانه استفاده كنيد و با ذات گرم اين رنگِ خورشيدي محيطي گرم داشته باشيد. براي انتخاب رنگ كابينت در آشپزخانه هاي كوچك، رنگ زرد را به شما توصيه مي‌كنيم. اين رنگ با بازتاب نور طبيعي، قدرتي دو برابر به نورِ دريافتي مي‌بخشد. هم چنين اگر نورپردازي به خوبي صورت گرفته باشد، نگران عدم تعادل دماي ديداري نخواهيد بود. مي‌توانيد از نورهاي سفيد و مهتابي استفاده كنيد تا در كنار گرماي رنگ زرد هماهنگي دلنشين بر محيط حاكم شود. قهوه اي و سفيد، تركيب رنگ مناسبي را به وجود مي‌آورند.

رنگ كابينت آشپزخانه

برفِ سفيد

مي‌رسيم به رنگ خنثيِ دوست داشتني و آرام؛ سفيد. رنگ سفيد در تمام سبك هاي دكوراسيون از جمله كلاسيك، مينيمال، سنتي و مدرن جايگاه ويژه اي دارد. پاكي، روشني، آرامش و لبخند با رنگ سفيد وارد آشپزخانه شده و هيچ وقت خارج نمي‌شود. از رنگ سفيد روي ديوار و كابينت استفاده كنيد. براي اينكه دچار يكنواختي نشويد از عناصر طراحي داخلي كمك بگيريد؛ دسته هاي كابينت يا يكي دو وسيله ديگر را به رنگ تيره انتخاب و كنتراست ايجاد كنيد. رنگ هاي خنثي با تمام رنگ ها سازگاري دارند و مي‌توانيد رگه هايي از هر رنگي كه مي‌پسنديد به دكوراسيون اضافه كنيد.

اين رنگ ها را در دكوراسيون آشپزخانه به كار گيريد و با خلاقيت خود فضايي زيبا بسازيد. مطالب دكوراسيون داخلي را دنبال كنيد و نظرات خود را با ما به اشتراك بگذاريد.

همچنين بخوانيد:

كابينت آشپزخانه‎ هاي گلاس ؛ براق و چشم نواز!

صندلي اپن آشپزخانه ؛ بهترين ها براي دكوراسيون داخلي

فضاهاي پرت خانه و 8 راهكار براي استفاده بهينه از آنها

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۴:۱۲
مبلمان يكي از مهم ترين عناصر موجود در دكوراسيون داخلي خانه است كه علاوه بر زيبايي در راحتي و رفاه نيز نقش دارد.
مبل راحتي

استفاده از مبلمان در دكوراسيون داخلي علاوه بر زيبايي در راحتي و رفاه ساكنان منزل نيز نقش دارد. همان طور كه مي‌دانيد مبلمان به سه دسته كلي تقسيم بندي مي‌شوند؛ مبل استيل، مبلمان كلاسيك و مبل راحتي. در اين بخش از مجله دلتا سراغ مبل راحتي مي‌رويم و با انواع آن آشنا  مي‌شويد.

مبل راحتي

واژه مبل از زبان فرانسوي وارد زبان ما شده و به معني وسيله اي براي نشستن است. مبل راحتي نوعي كاناپه نرم، عريض و در حالت استاندارد براي دو نفر مناسب است. اما به دليل علاقه زياد افراد به اين مبل، انواع سه نفره و تك نفره آن نيز توليد مي‌شود. روكش مبل راحتي از جنس پارچه هاي لطيف و يا چرم است. مبلمان راحتي بيش تر در خانه استفاده مي‌شود. ارتفاع مبل راحتي كم است و به هنگام نشستن مي‌توانيد كاملا در آن فرو رويد، لم دهيد و راحت باشيد.

ديزاين خانه

خبري از دسته هاي كنده كاري شده و باريك نيست. دسته هاي مبل راحتي پهن و كم ارتفاع هستند. قسمت نشيمن مبلمان راحتي از اسفنج و فوم نرم به شكل بالشت ساخته شده است. مبلمان راحتي در بيش تر مواقع همراه با كوسن هاي نرم و راحت به فروش مي‌رسد، يا روي آن را با بالشت و كوسن هاي اضافي پر مي‌كنند.

مبل راحتي مناسب افراد مختلف با فيزيك جسمي متفاوت است. كودكان نيز مي‌توانند به راحتي از اين مبل استفاده و پاهاي خود را روي آن جمع كنند.

با توجه به اصلِ راحتي و نرم بودن، نمي‌توان ساختار واحدي براي مبلمان راحتي تعريف كرد. اما در حالت كلي در اسكلت مبل راحتي از چوب استفاده نشده و فقط در نماي آن مقدار كمي چوب به كار رفته است. متريال غالب در ساخت مبلمان راحتي فلز، فوم، پارچه و اسفنج است.

با توجه به مزاياي مبل راحتي، دست كم يك مبل از اين نوع در هر خانه اي پيدا مي‌شود.

انواع مبل راحتي

مبل راحتي به چند دسته تقسيم بندي مي‌شود. از جمله كاناپه، ال، لاوسيت و فوتُن كه در اين بخش هريك از اين انواع را معرفي مي‌كنيم و در بخش هاي بعد، نكاتي در مورد چيدمان آن خواهيم گفت.

ديزاين خانه

كاناپه

معروف ترين و محبوب ترين مبل راحتي كاناپه است. مبلي سه نفره كه براي خوابيدن هنگام تماشاي فيلم انتخاب بي نظيري است. مي‌توانيد روي كاناپه دراز بكشيد، كتاب بخوانيد، دست ها را آزاد بگذاريد و حتي ظرف پاپ كورن را جلوي خود قرار دهيد. بي شك براي استراحت، جايي بهتر از كاناپه پيدا نخواهيد كرد.

ديزاين خانه

لاوسيت

لاوست يا لاوسيت مبل دو نفره و كوچكي است كه باعث مي‌شود افراد نزديك تر به هم بنشينند. اسم لاوسيت نيز به همين دليل براي اين مدل انتخاب شده است. لاوسيت در انگليسي به معني نشيمن دوستي است.

اين مبل دونفره معمولا مقابل تلويزيون قرار داده مي‌شود تا افراد خانواده هنگام تماشاي فيلم و سريال نزديك به هم بنشينند.

ديزاين خانه

فوتون

اين مبل مناسب خانه هاي كوچك و حتي اتاق خواب است. استفاده از فوتون يا مبل تخت خواب شو در سال هاي اخير افزايش يافته است. فوتون تلفيقي از كارايي و راحتي است. اين مبل فضاي كمي را اشغال مي‌كند و هنگام نياز مي‌توان آن را به تخت‎خواب تبديل كرد. در دكوراسيون مينيمال كه لوازم غيرضروري كنار گذاشته و حذف لوازم اضافي توصيه مي‌شود، استفاده از فوتون افراد را در رسيدن به مفهوم مينيمال ياري مي‌كند.

فوتون ها در اندازه هاي مختلف توليد مي‌شوند؛ يك نفره، دو نفره و سه نفره. با توجه به دكوراسيون ساير بخش هاي خانه مي‌توانيد انواع مختلف فوتون را كه از متريال هاي متنوع ساخته شده اند، خريداري كنيد. مبل تخت خواب شو را در قسمتي از خانه قرار دهيد كه هنگام نياز بتوان آن را باز كرد و موانع زيادي مقابل آن نباشد.

مبل راحتي

مبل راحتي ال

فرم اين مبلمان به شكل حرف اِل (L) در زبان انگليسي است. اتصال يك مربع و مستطيل در انتها به يكديگر فرم اِل را تشكيل مي‌دهد. كوچك شدن خانه ها و سبك هاي مدرن در دكوراسيون داخلي دست به دست هم داده اند تا مبل ال انتخاب اول آپارتمان نشينان باشد.

مبل ال را در كنج خانه قرار دهيد و از ساير فضاهاي آزاد استفاده كنيد. مبل ال به حالت هاي مختلفي قابل چيدمان است. در بعضي از مدل ها اين مبل قابليت تخت خواب شو بودن را نيز دارا دارد.

در چيدمان مبلمان ال لازم نيست حتما آن را به شكل اِل كنار هم قرار دهيد. مي‎توان تكه هاي تك و دو نفره را يك سمت و بخش سه نفره را مانند كاناپه جلوي تلويزيون بگذاريد.

مبل راحتي

اندازه

ظاهر مبلمان به عنوان بخشي از لوازم موجود در خانه، با طرز تفكر و فرهنگ افراد ارتباط مستقيمي دارد. بنابراين با توجه به فرهنگ هاي مختلف ممكن است گرايش به بعضي از انواع افزايش يابد. براي مثال در زندگي شهر نشيني، به دليل كوچك تر بودن خانه ها نسبت به مناطق روستايي، مبل راحتي در اندازه هاي كوچك‎تر طرفدار بيش‎تري دارد. اين مبل در اندازه هاي مختلف توليد مي‌شود و محدوديتي در اندازه براي آن تعريف نمي‌شود. گر چه به دليل اولويتِ راحتي، سايز اين مبل از مبلمان استيل و كلاسيك بزرگ‎تر است.

اگر قرار باشد عددي تقريبي براي حالت استاندارد بيان كنيم، بين 20 تا 30 سانتي متر براي عرض و طول بالشتِ نشيمن و 15 تا 35 سانتي متر براي اندازه دسته ها تخمين زده مي‌شود.

مبل راحتي

ساختار

بر خلاف مدل هاي كلاسيك و استيل، بخش نشيمن در مبلمان راحتي به صورت بالشت هاي جدا شونده است كه در بعضي موارد آن را به شكل پيوسته توليد مي‌كنند. بنابراين پس از مدتي براي تغيير دكوراسيون، شست و شو، تعويض روكش و تعمير مي‌توان بالشتِ نشيمن را از بدنه جدا كرد.

مواردي كه در بالا گفته شد، توضيحاتي كلي در مورد مبل راحتي هستند و در آينده به چيدمان مبل راحتي و رنگ هاي مناسب در انتخاب انواع اين مبل مي‌پردازيم.

همچنين بخوانيد:

اصول چيدمان مبلمان در دكوراسيون داخلي

مبل استيل در دكوراسيون داخلي منزل

8 مدل قفسه مدرن ؛ زيبايي بخش طراحي دكوراسيون داخلي

موضوع:
برچسب‌ها: خبر، گزارش، مسكن، مجله دلتا،

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۳۲:۴۲
يكي از پر طرفدارترين سبك هاي دكوراسيون داخلي، ديزاين خانه به سبك مينيمال است كه در آن همه چيز كم، اما نقشي برجسته دارد.
ديزاين خانه

ديزاين خانه به سبك هاي مختلفي صورت مي‌گيرد. يكي از جذاب ترين سبك هاي دكوراسيون داخلي، سبك مينيمال است. ساده بودن دليل بر سادگي انجام كار نيست. به حداقل رساندن وسايل، انتقال حس با كم ترين عناصر و حذف لوازم غير ضروري باعث مي‌شود كارِ زيباسازي محيط اندكي سخت شود. در اين بخش از مجله دلتا قصد داريم به بررسي ديزاين خانه به سبك مينيمال بپردازيم.

ديزاين خانه در سبك مينيمال؛ فرصتي براي تنفس

اگر قرار باشد تمام سبك ها را به دو دسته سنتي و مدرن تقسيم بندي كنيم، مينيمال در رديف اولِ دسته بندي مدرن قرار مي‌گيرد. طرفداران ديزاين خانه به سبك مينيمال رو به افزايش هستند. زندگي پر هرج و مرج امروزي و آلودگي هاي بصري كه روزانه با آن ها رو به رو مي‌شويم، افراد را به سمت سادگي هل مي‌دهد تا بتوانند در خانه آرامش داشته باشند و نفس بكشند. مينيمال در شاخه هاي مختلف هنري با اين جمله از “فن دِر روهه”، معمار آلماني-آمريكاي مشهور، در ذهن تداعي مي‌شود:

«كم تر، غني تر است.»

مينيماليسم يا ساده گرايي، در واقع يك مكتب هنري است كه از كم ترين ها، بيش ترين مفاهيم را بيرون مي‌كشد. طراحي داخلي نيز تلفيقي از هنر و علم است، بنابراين مينيماليسم در سبك هاي دكوراسيون داخلي نيز اثر گذاشته و سبك دكوراسيون مينيمال را پديد آورده است. نبايد دچار اين اشتباه شد كه هر اتاقي با حداقل وسايل دكوراسيون مينيمال دارد. دكوراسيون مينيمال نيز داراي قوانين خاصي است. براي رسيدن به هدف مينيماليسم بايد چندين نكته را در نظر گرفت و آن را در طراحي داخلي اجرا كرد.

ديزاين خانه

ديزاين خانه مينيمال

به خانه اي كه المان هاي غير ضروري در آن وجود ندارد و تمام چيزهايي كه در فضا وجود دارند مورد استفاده قرار مي‌گيرند خانه مينيمال گفته مي‌شود. ممكن است يك يا دو چيز كه در زندگي براي ما اهميت دارد نيز در دكور خانه قرار گيرد. به بياني ديگر دكوراسيون مينيمال مقابل تجمل گرايي قرار دارد.

مفهوم خانه در دكوراسيون مينيمال به خوبي نمود پيدا مي‌كند. چرا كه بر راحتي، آرامش، نياز و بهينه سازي فضا تاكيد دارد، نه كلكسيوني از اشيا.

براي شروع، لوازم تزييني را از اطراف جمع كنيد. كاهش شلوغي حس آرامشي در شما پديد مي‌آورد كه ممكن است بعد از خلوت شدن محيط بخواهيد همين جا متوقف شويد و از نشستن در اتاق لذت ببريد. اما چند مورد ديگر وجود دارد كه در هويت دادن به فضا نقش دارد، بياييد به سراغ آن برويم.

ديزاين خانه

از سبك مونوكروم در ديزاين خانه الهام بگيريد

واژه “كم” را در كل فرآيند چينش دكوراسيون در ذهن داشته باشيد. كم ترين تعداد و تركيب رنگ را انتخاب كنيد. پيشنهاد اول استفاده از يك رنگ، مانند سبك مونوكروم، است. اما شايد براي شروع نتوانيد با انتخاب يك رنگ كنار بياييد، پس، از تركيب دو يا سه رنگ هم خانواده استفاده كنيد. كاهش تضاد و تمركز حواس با انتخاب يك رنگ، مانند سفيد به مفهوم دكوراسيون مينيمال نزديك است. با توجه به ويژگي هاي رنگ سفيد، رنگِ خنثي، نماد صلح و بهترين گزينه براي دكوراسيون مينيمال محسوب مي‌شود.

ديزاين خانه

كم ترين مبل و صندلي

مبل و صندلي هاي راحت را نگه داريد و ساير لوازم را خارج و از مبل هاي راحتي و تك رنگ استفاده كنيد. اگر از كوسن ها براي راحتي استفاده نمي‌كنيد و فقط براي زيبايي آن را روي مبل قرار داده ايد، بايد با آن ها نيز خداحافظي كنيد. با حذف هر يك از اين المان هاي غير ضروري، فضا بزرگ تر و روشن تر مي‌شود، در نتيجه شما نيز حال بهتري پيدا مي‌كنيد.

ميز هاي كنسول، چهار پايه اضافي، بوفه و ويترين را حذف كنيد. با كاهش لوازم غيرضروري، اهميت لوازم كاربردي و قابل استفاده افزايش مي‌يابد.

هر چه اشيا و تزيينات كم تري در محيط به كار گرفته شود حواس شما كم تر پرت خواهد شد و بر نور و روشني متمركز مي‌شويد. شايد باور نكنيد، اما در ارتباط با ساير افراد خانه و مهمانان نيز قوي تر عمل خواهيد كرد.

ديزاين خانه

كف پوش

بيش تر خانه هاي امروزي داراي كف پوش هاي سنگي، سراميك يا چوبي هستند. اين كف پوش ها بدون نياز به فرش و قاليچه سطح زمين را زيبا مي‌سازند. خالي بودن زمين علاوه بر درك مفهوم مينيمال، باعث بزرگ تر ديده شدن فضا مي‌شود. اما اگر اتاق كف پوش مناسبي ندارد از موكت هاي تك رنگ با طرح ساده انتخاب كنيد.

ديزاين خانه

اشكال هندسي

كم بودن به معناي عدم توجه به عناصر طراحي داخلي نيست. عنصري مانند فرم را نمي‌توان از دكوراسيون حذف كرد. در انتخاب مبلمان و لوازم از طرح هاي ساده و هندسي، مانند دايره يا مستطيل استفاده و از انتخاب طرح هاي در هم و شلوغ پرهيز كنيد. اشكال ساده و بدون پيچ و تاب، به سادگي فضا كمك مي‌كنند.

ديزاين خانه

نورپردازي در ديزاين خانه

اگر از نور طبيعي بهره گيريد ديگر نيازي به افزودن يك المان اضافه مثل لوستر و آباژور، براي نورپردازي نداريد. پنجره هاي بزرگ دريچه خوبي براي ورود نور خورشيد هستند. هر چه فضا نوراني و روشن تر باشد، خلوت بودن محيط جلوه بيش تري مي‌يابد و احساس سبكي را در شما القا مي‌كند.

نماي بيروني پنجره مانند يك تابلوي هنريِ پويا بر ديوار به نظر مي‌رسد. علاوه بر دريافت نور طبيعي، از طبيعت در قابي تزييني استفاده كرده ايد كه جنبه تجملاتي نيز ندارد. در صورتي كه ناچار هستيد نورپردازي مصنوعي را به كار ببريد از تركيب نورهاي گرم و سرد در كنار هم بهره بگيريد تا تحركات عصبي و حواس پرتي را كاهش دهد.

اين چند قانونِ ساده و مختصر، در داشتن دكوراسيون مينيمال به شما كمك مي‌كند. براي كاهش استرس و نگراني از چگونگي چيدمان و تجمل، دكوراسيون مينيمال را به شما پيشنهاد مي‌دهيم. در بخش هاي بعدي به چيدمان مبلمان در دكوراسيون مينيمال خواهيم پرداخت.

همچنين بخوانيد:

تزيين راهرو خانه با ايده هايي ساده

نورپردازي با لوستر ؛ كدام نور براي خانه مناسب تر است؟

رنگ مناسب براي دكوراسيون داخلي رستوران

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۱۴:۴۳
صندلي راك با نام هاي صندلي ننويي، صندلي گهواره اي و صندلي شومينه شناخته مي‌شود.
صندلي راك

دكوراسيون داخلي خانه يك هنر است و روز به روز بر اهميت آن در بين افراد افزوده مي‌شود. مبلمان از لوازم اصلي چيدمان منازل است. صندلي راك يكي از جالب ترين اجزاي دكوراسيون داخلي است. اين صندلي حالتي گهواره اي دارد و به همين دليل حسي نوستالوژيك در ذهن تداعي مي‌كند. اين عنصر علاوه بر زيبايي، نقش آرامش بخشي را بر عهده دارد. در اين بخش از مجله دلتا در مورد صندلي راك بيش تر بخوانيم.

صندلي راك

صندلي راك، نوعي صندلي است كه پايه هاي آن به ستوني منحني ختم مي‌شوند. با استفاده از نيروي وزنِ افراد تاب مي‌خورد. تاب خوردن روي صندلي كنار يك شومينه روشن، يا در نسيم بهاري بسيار لذت بخش است. اين صندلي معمولا از جنس چوب هاي بلوط، راش يا گردو ساخته مي‌شود. البته انواع مدرن آن با مصالح ديگري نيز توليد مي‌شود. پيدايش طراحي خاص صندلي راك در قرن هجدهم شكل گرفت و به مرور تكامل يافت. انواع مختلف اين صندلي، متناسب با انواع دكوراسيون داخلي توليد مي‌شود. مي‌توانيد با توجه به فضايي كه در دست داريد، يك صندلي راك با سايز و شكل مورد نظر خود تهيه كنيد.

صندلي راك

صندلي راك مدرن

در گذشته از اين صندلي درون باغ و روي ايوان استفاده مي‌شد. با پيشرفت ابزار طراحي و هم چنين تغيير سليقه افراد، كم كم اين صندلي به درون اتاق پذيرايي و حتي اتاق خواب راه يافت. در طراحي هاي اوليه نقطه اتصال پايه ها انحناي كم تري داشت. مادران به هنگام شير دادن و خواباندن نوزادان روي آن مي‌نشستند. به همين دليل نام صندلي ننويي نيز به اين صندلي داده شده است. استفاده از اين صندلي در فضاي خانه حس و حالي نوستالوژيك و كودكانه را به وجود مي‌آورد. صندلي هاي مدرن داراي دسته، قسمتي به عنوان تكيه گاه براي پا و كنده كاري هستند. با توجه به خلاقيت و سليقه خود اين صندلي را در بخش هاي مختلف خانه قرار دهيد و با كمك يك كوسن و پتو، نشيمن راحتي تري براي خود بسازيد.

صندلي راك

صندلي راك مبلي

طراحان، خود را به چهارچوب خاصي محدود نمي‌كنند و براي راحتي كاربران مدل هاي مختلفي را ارائه مي‌دهند. يكي ديگر از انواع صندلي گهواره اي، مدلِ مبلي آن است. در اين مدل قسمت نشيمن، تكيه گاه يا هر دو بخش، همانند مبل، با بالشت پوشيده شده است. در صورتي كه علاقه داريد براي مدت طولاني از اين صندلي استفاده كنيد، بهتر است نوع مبلي آن را تهيه كنيد تا بتوانيد بدون احساس خستگي از نشستن روي آن لذت ببريد. حُسن ديگر انتخابِ راك مبلي، امكان ست كردن آن با مبلمان است. روكشي همسان با رويه مبل ها براي صندلي راك استفاده كنيد و آن را در كنار كاناپه يا لاوست قرار دهيد.

راك يك صندلي سنتي است، به همين دليل با ذات دكوراسيون سنتي و كلاسيك ارتباط خوبي برقرار مي‌كند. اما همان طور كه گفته شد، به علت تنوع در ظاهر مي‌توانيد با انتخابي هوشمندانه در انواع سبك هاي چيدمان آن را به كار ببريد. با توجه به رنگ ساير اجزاي داخلي خانه، رنگ مناسبي براي روكش آن انتخاب كنيد تا نمايي يكدست داشته باشيد.

صندلي راك كودك

اين صندلي تجربه لذتبخشي براي كودكان فراهم مي‌كند؛ حسي همانند تاب خوردن و سرگمي. صندلي هاي كوچك تر با طرح هاي فانتزي مخصوص كودكان طراحي شده است تا مناسب فيزيك جسمي آن ها باشد و بتوانند به راحتي از آن استفاده كنند. معمولا صندلي راك كودك به صورت تاشو طراحي مي‌شود تا حتي در طول سفر نيز بتوانيد آن را همراه خود ببريد و سفري شاد در كنار فرزند خود داشته باشيد.

صندلي راك

نكات جالب در مورد صندلي گهواره اي

 • استفاده از صندلي راك به بهبود حال افرادي كه دچار مشكلات ديسك كمر هستند، كمك مي‌كند. تمرين هاي خاصي توسط پزشكان، براي درمان به اين بيماران آموزش داده مي‌شود.
 • اسم صندلي راك هميشه با تصوير مادربزرگي كه كنار شومينه مشغول بافتن شال و كوتاه است در ذهن تداعي مي‌شود. اين صندلي مناسب سالمندان است، زيرا به تحمل دردهاي ناشي از آرتروز كمك مي‌كند. استفاده روزانه از آن سبب تقويت زانو مي‌شود.
 • يك ساعت نشستن و تاب خوردن روي صندلي راك، به طور متوسط 60 الي 150 كالري مي‌سوزاند و عملي چربي سوز است.
 • براي ثابت نشستن روي صندلي، لازم است هنگام نشستن مركز ثقل بدن با صندلي هم راستا شود. به همين دليل حسي از معلق بودن در فرد ايجاد مي‌شود كه به اون آرامش مي‌بخشد.

موارد گفته شده نتايجي تجربي هستند و براي تمام افراد عموميت ندارد. در صورتي كه از بيماري هاي ذكر شده رنج مي‌بريد حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

همچنين بخوانيد:

دكوراسيون حصيري ؛ تلفيق مدرنيته و طبيعت

رنگ سفيد در دكوراسيون داخلي

ديوار آكسان در دكوراسيون منزل

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۵۷:۳۹
وجود چمن مصنوعي در فضاي سبز، بالكن و آكواريوم نماي شگفت انگيز به وجود مي‌آورد.
چمن مصنوعي

چمن مصنوعي كفپوشي شبيه به چمن طبيعي، با لطافت كم تر و ساخته شده از مواد غير طبيعي است. اين چمن، تراكم و استحكام بالايي دارد. نياز به آبياري و نور آفتاب ندارد، نگهداري و نصب آن راحت تر است. چمن مصنوعي در مناطقي كه رفت و آمد زياد سبب آسيب زدن به چمن طبيعي مي‌شود، زمين حاصل خيزي ندارد و يا آبياري ممكن نيست استفاده مي‌شود؛ مانند بالكن، حياط، فرودگاه، اماكن عمومي و زمين ورزشي. با مجله دلتا همراه شويد.

چرا چمن مصنوعي ؟

افزايش جمعيت باعث افزايش ميانگين دماي زمين شده است. هم چنين در پي توسعه شهر نشيني با كاهش منابع آبي روبرو هستيم، بنابراين استفاده از چمن مصنوعي به شدت توصيه مي‌شود. اين جايگزين، به كاهش هزينه هاي نگه داري چمن طبيعي و جلوگيري از به كار بردنِ سموم دفع آفات كمك مي‌كند. عمر مفيد چمن تا 10 سال تخمين زده مي‌شود. با استفاده از اين چمن در دكوراسيون خارجي منازل، مي‌توانيد به طور دائم از آن بهره ببريد.

چمن مصنوعي

نصب چمن مصنوعي

پيش از نصب چمن مصنوعي نياز است روي سطح مكان مورد نظر زيرسازي هاي لازم صورت بگيرد. زيرسازي مناسب، از مهم ترين فاكتورهايي است كه بر عمر مفيد چمن تاثير مي‌گذارد. در مرحله زيرسازي، كف زمين زهكشي و سپس صاف و هموار مي‌شود. در مرحله بعد مكان مد نظر را را با چسب هاي مخصوص مي‌پوشانند. رول هاي چمن با توجه به جهتِ خواب نخ ها، در لايه بالايي محكم مي‌شود.

چمن مصنوعي

چمن مصنوعي براي بالكن

يكي از روش هاي مدرن و دوست داشتني براي زيباسازي فضاي تراس خانه كفپوش هاي  چمني است. استفاده از اين كفپوشِ سبز رنگ در تناسب با فضاي بالكن و گياهان است. با انتخاب چمن با كيفيت و مرغوب، در مدت كوتاهي مي‌توانيد تغيير منحصر به فردي در نماي تراس به وجود آوريد. بهتر است چمن هايي با ارتفاع بلند، 1 تا 4 سانتي متر برگزينيد تا بتوانيد بدون نياز به پوشيدن كفش نيز روي آن راه برويد و حس خوبي را تجربه كنيد. علاوه بر اين، چمن نور خورشيد را بازتاب مي‌دهد و سبب بزرگ تر ديده شدن بالكن مي‌شود. هم چنين به علت عدم جذب دما، فضايي خنك به وجود مي‌آورد.

تزيين باغچه

چمن مصنوعي براي باغچه

پوشاندن زمين توسط چمن تزييني در باغچه بسيار رايج است. از آن جايي كه سختي آبياري، هرس كردن و كود دهي در اين محصول وجود ندارد، سبب مي‌شود تجربه اي لذت بخش داشته باشيد. ساختار نرم و لطيف اين محصول، مانند فرش سبزي پهن شده روي زمين است. براي نصب چمن مصنوعي در باغچه، بايد از قبل طرح آن را در نظر گرفت و سپس با تهيه چمن مرغوب و مراجعه به افراد ماهر، براي نصب آن اقدام كرد.

چمن مصنوعي در آكواريوم

نصب چمن در آكواريوم

آكواريوم از ديدني ترين وسايل تزييني است كه در خانه، محل كار و اماكن مختلف وجود دارد. زيبايي آكواريوم به دو عامل وابسته است: ماهي ها و گياهان تزييني. وجود چمن مصنوعي در كنار ساير دكوري ها مي‌تواند نمايي جذاب به آكواريوم ببخشد. گياهان طبيعي در معرض آسيب ديدن توسط ماهيان قرار دارند. اما چمن تزييني مقاومت بالاتري دارد، بنابراين نيازي نيست نگران آسيب ديدن آن باشيد. از ديگر مزيت هاي استفاده از اين محصول اين است كه آلودگي هاي ناشي از وجود گياهان را كاهش مي‌دهد و از بروز بيماري در ماهي ها جلوگيري مي‌شود.

فضاي سبز

همه طبيعت را دوست دارند و وجود عناصر طبيعي در محيط اطراف، به آن ها انرژي مي‌بخشد. استفاده از چمن مصنوعي در قسمت ورودي و حياط خانه، جلوه جذاب و چشمگيري به ساختمان مي‌دهد و با توجه به تاثير روانشناسي رنگ سبز، احساس سرزندگي، شادابي و نشاط خواهيد يافت. در طراحي فضاي سبز با استفاده از چمن مصنوعي، لازم است از افراد متخصص كمك بگيريد.

همچنين بخوانيد:

تزيين راهرو خانه با ايده هايي ساده

نورپردازي با لوستر ؛ كدام نور براي خانه مناسب تر است؟

رنگ مناسب براي دكوراسيون داخلي رستوران

نويسنده :فائزه
تاريخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۲۸:۳۷
آكواريوم محفظه اي شيشه اي، مناسب نگهداري ماهي و گياهان آبزي است. وجود عنصرِ اصلي حيات در كنار ماهي هاي رنگارنگ و گياهان زنده، حس سرزندگي را در خانه بيدار مي‌كند.
آكواريوم

آكواريوم هميشه يك عنصر دكوري در دكوراسيون داخلي بوده است. زيرا مي‌تواند به فضايي خنثي، رنگ و لعاب اضافه كند و تماشاي آن بسيار لذت بخش است. هم چنين در كنار زيبايي، به سلامت روحي شما نيز كمك مي‌كند. بر اساس مطالعات، وجود اين وسيله در محيط سبب كاهش استرس، درد و اضطراب مي‌شود. مي‌تواند در بهتر خوابيدن و رشد خلاقيت به شما كمك كند. در اين بخش از مجله دلتا با ما همراه باشيد تا با آكواريوم آشنا شويم.

آكواريوم

آكواريوم

آكواريوم اثري هنري است كه تماشاي آن بيش از چند دقيقه طول مي‌كشد و در ابعاد بزرگ، محبوبيت زيادي پيدا كرده است. در خانه هاي مدرن، طراحان داخلي بخشي از فضاي داخلي منزل را به آكواريوم اختصاص مي‌دهند. اگر مي‌خواهيد آن را در محيط رستوران، دفتر كار يا خانه هاي بزرگ به كار ببريد، بايد انواع بزرگ تر آن را تهيه كنيد. براي خانه هاي نقلي و كم جا، آكواريوم كوچك كه به اسم خانگي شناخته مي‌شود، مناسب هستند.

ابعاد و سايز آكواريوم بر اساس اتاقي كه آن را قرار مي‌دهيد، تعيين مي‌شود. در هر حال، اين وسيله چيزي بيش از سرگرمي و در واقع براي تزريق حيات، به خانه آورده شده است.

آكواريوم

ماهي آكواريوم

وقتي صحبت از آكواريوم خانگي با ابعاد كوچك مي‌شود، يكي از مهم ترين فوايدي كه در ذهن تداعي مي‌شود، امكان استفاده از اين وسيله در تمام خانه ها است. حتي در آپارتمان هاي كوچك نيز مي‌توان يك اقيانوس كوچك و زيبا داشت. ماهي ساكت ترين حيوان خانگي محسوب مي‌شود. ماهي ها نمي‌توانند مشكلات شما را حل كنند، اما مي‌توانند انرژي مثبتي به شما انتقال دهند. البته توجه داشته باشيد كه داشتن آن، نياز به زمان براي تميز كردن محفظه و مراقبت از ماهي ها دارد.

دنياي درون آب تنوع زيادي دارد. ماهي هاي مختلف با شرايط زيستي متفاوت مي‌توانند در اين محيط به حيات خود ادامه دهند. به طور كلي ماهي هاي مناسب به دو گروه دسته بندي مي‌شوند: ماهي گياه خوار و گوشت خوار. ماهي هاي گياه خوار معروف از جمله ماهي گوپي، گورامي و كوي فيش از گياهان تغذيه، و در جيره غذايي خود حجم بسيار پاييني گوشت مصرف مي‌كنند. ماهي هاي گوشت خوار همان طور كه از نام آن ها مشخص است در هرم غذايي خود به سهم بيش تري از گوشت نياز دارند. از محبوب ترين ماهي هاي گوشت خوار مي‌توان به پرِت، اُسكار و نايف اشاره كرد.

گياه زينتي

آكواريوم پلنت

آكواريوم پلنت يا آكواريوم گياهي، مناسب ماهي ها و گياهانِ آب شيرين است. درون آن علاوه بر ماهي با گياهان آبزي مختلف پر مي‌شود. تركيب رنگ سبز گياهان و ماهي هاي جذاب، نمايي لذت بخش در خانه به وجود مي‌آورد. راه اندازي آكواريوم گياهي سخت است. اما اگر براي اولين بار از آكواريوم در داخل خانه استفاده مي‌كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم آكواريوم پلنت تهيه كنيد. نگهداري آسان، هزينه پايين تهيه بي مهرگان و تنوع گياهان از مزاياي اين نوع است. با تغيير مكانِ سنگ يا گياه مي‌توانيد نمايي جديد در دنياي زير آب به وجود آوريد و نياز به پرداخت هزينه هاي سنگين نداريد.

ماهي آكواريومي

گياهان آكواريوم

براي انتخاب گياهان، انتخاب هاي متعددي مقابل شما است. گل هايي با ريشه هاي كوتاه كه به راحتي و بدون نياز به حفر گودال مي‌توانيد آن ها را ميان سنگ بكاريد. گياهاني از جمله نيلوفر آبي، خزه، شت قرمزي، سرخس آبي و علف بلوري در آب شيرين به خوبي رشد مي‌كنند و ظاهري زيبا به وجود مي‌آورند.

آكواريوم خانگي

آكواريوم در دكوراسيون داخلي

استفاده از اين اقيانوس كوچك در دكوراسيون داخلي خانه، به ايده اي شيك و جذاب تبديل شده است. عده اي از اين عنصر به شكل وسيله اي مستقل استفاده مي‌كنند و عده اي آن را در كنار ساير وسايل و روي ميز قرار مي‌دهند. با استفاده از نورپردازي هاي داخلي، حس و حال متفاوتي در آن به وجود آوريد. با قرار دادن لوازم تزييني، فضاي داخل آن را زيباتر سازيد. مي‌توانيد آكواريوم را در گوشه پذيرايي، اتاق خواب، راهرو و اتاق مطالعه قرار دهيد.

اميدواريم مطالب گفته شده براي شما مفيد بوده باشد. در بخش هاي آينده به چگونگيِ استفاده از آكواريوم در دركوراسيون داخلي خانه خواهيم پرداخت.

همچنين بخوانيد:

طراحي داخلي خانه به سبك جذاب بوهمي

ويژگي تختخواب مناسب چيست؟

اصول نورپردازي در آشپزخانه

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]