خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
خرید توتون توتون
دكوراسيون ديزاين
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :deltadecoration
تاريخ: 1398/7/29  ساعت: ۱۴
اگر علاقه داريد از رنگ آبي در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد، آن را با رنگ مكمل، نارنجي ست كنيد و فضايي آرامش بخش و شادي بخش را در خانه ايجاد كنيد.
مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

آبي يكي از سه رنگ اصلي به حساب مي‌آيد با توجه به روانشناسي رنگ در دكوراسيون داخلي، استفاده از اين رنگ فضايي آرامش بخش در خانه به وجود مي‌آورد و فضا را بزرگ تر نشان مي‌دهد. استفاده از يك رنگ در دكوراسيون را سبك مونوكروم مي‌گويند. در سبك مونوكروم فقط به سراغ آبي و سايه هاي آن مي‌رويد. اما اگر سبك مونوكروم را دوست نداريد يا نگران يكنواختي و سرد شدن محيط هستيد بايد از تركيب يك يا چند رنگ ديگر در دكوراسيون داخليِ آبي رنگ استفاده كنيد. با خلاقيت خود مي‌توانيد هر رنگي را در كنار آبي به كار گيريد. در اين بخش از مجله دلتا به تركيب مكمل رنگي آبي در دكوراسيون، و در آينده به تركيب رنگ آبي با ساير رنگ ها مي‌پردازيم.

رنگ مكمل

رنگ قرمز، زرد و آبي رنگ هاي اصلي يا اوليه شناخته مي‌شوند. اين سه رنگ از تركيب هيچ رنگي به دست نمي‌آيند. ولي با هم تركيب مي‌شوند و از تركيب دو رنگ اصلي به مقدار مساوي، رنگ هاي ثانويه به وجود مي‌آيد؛ نارنجي، سبز و بنفش. رنگ هاي ثانويه، مكمل رنگ هاي اصلي هستند؛ يعني از تركيب دو رنگ ثانويه، رنگ طوسي به دست مي‌آيد. رنگ هاي مكمل يكديگر را كامل مي‌كنند و در چرخه رنگ مقابل هم قرار دارند. استفاده از رنگ هاي مكمل در كنار يكديگر سبب برجسته تر ديده شدن هر دو رنگ خواهد شد. رنگ نارنجي از تركيب زرد و قرمز به دست مي‌آيد و مقابل رنگ آبي قرار گرفته است. بنابراين رنگ نارنجي، به عنوان مكمل آبي شناخته مي‌شود. با تغيير درجه هر رنگ، رنگ مكمل نيز به يكي از رنگ هاي اصلي خود نزديك مي‌شود.

تركيب رنگ نارنجي و آبي در دكوراسيون

مكمل رنگي آبي در دكوراسيون؛ نارنجي

تلفيق رنگ گرم نارنجي و رنگ سرد آبي در دكوراسيون داخلي، تضادي زيبا در نماي داخلي خانه برقرار مي‌كند. اين تضاد به معناي ايجاد حس تشويش براي ساكنان نيست. بلكه از ويژگي هاي رنگ آبي آرامش بخشي و سكون است. آبي يادآور آسمان و نارنجي پرتوهاي خورشيد به هنگام غروب را در ذهن تداعي مي‌كند. با انتخاب رنگ آبي و مكمل آن، يعني نارنجي، تصوير آسمان غروب را در ناخودآگاه تشكيل مي‌دهيد.

رنگ آبي و مكمل آن در دكوراسيون

شادي آفريني در ذات رنگ نارنجي نهفته است. با وجود نارنجي در دكوراسيون داخلي به جنگ افسردگي و كرختي برويد. نارنجي به رنگ خوشبختي معروف است. سرديِ آبي و گرميِ نارنجي تعادل دماي بصري را در خانه پديد مي‌آورد و چيدمان خانه شما خيره كننده خواهد بود. در كنار تركيب آبي و نارنجي، رنگ هاي خنثي مثل سفيد و طوسي را به جزئيات و لوازم اضافه كنيد. رنگ سفيد تنوع ديداري ايجاد كرده و فضا را روشن تر نشان مي‌دهد. مبل سفيد و كوسن طلايي در كنار تابلوهاي نارنجي و رنگ آبي در لوازم، مكاني روشن و هيجان انگيز به وجود آورده است. استفاده از طرح بزرگ فيل، عمق زيادي به اتاق بخشيده است.

نارنجي مكمل رنگ آبي در دكوراسيون

تركيب رنگ و استفاده از عناصر طراحي داخلي

الگو

سعي كنيد براي اتاق خواب نارنجي پر رنگ را انتخاب نكنيد و از نارنجي كم رنگ بهره بگيريد. سايه هاي مختلف نارنجي، نارنجي مايل به قهوه اي، در كنار آبي روشن براي دكوراسيون اتاق خواب بهتر است. رنگ هاي ملايم براي استفاده در دكوراسيون مدرن مناسب هستند. اگر آبي رنگ غالب دكوراسيون است، ديواري را به عنوان ديوار آكسان انتخاب و آن را نارنجي رنگ كنيد. يا مانند اين اتاق از كوسن و آباژور نارنجي كمك بگيريد. الگوهاي آبي هندسي روي زمينه طوسي، يكنواختي را از بين برده و اتاق خوابي آرامش بخش به وجود آورده است.

الگور در در دكوراسيون آبي و نارنجي

خطوط

يكي ديگر از عناصر طراحي داخلي كه نبايد از آن غافل شد استفاده از خط براي رسيدن به چيدمان دلخواه است. از رنگ آبي به شكل خط در محيط استفاده كنيد. در اين اتاق خط حاكم است، خط هاي شكسته ي فرش، حركت را تداعي و خطوط منحني تابلوي ديواري با القاي حس انعطاف و آرامش تناسب بصري ايجاد مي‎كنند.

مبل نارنجي و خط آبي در دكوراسيون

نورپردازي

استفاده از نارنجي در رستوران، آشپزخانه و اتاق ناهارخوري پيشنهاد مي‌شود. رنگ آبي و خطوط عمودي در اين آشپزخانه فضايي كشيده و بزرگ به وجود آورده است. از عوامل ديگري كه در زيبا به نظر رسيدن اين آشپزخانه موثر است نورپردازي غير مستقيم زير كابينت است.

نورپردازي آشپزخانه در دكوراسيون داخلي به رنگ آبي

فرم

نيازي نيست از آبي و نارنجي به يك اندازه استفاده كنيد، افزودن يك المان به رنگ نارنجي كافي است. اين ميز نارنجي به شكل دايره در فرم با آينه هاي دكوراتيو بالاي شومينه هماهنگي دارد. لوازم چوبي با رنگ قهوه اي، تناليته اي از رنگ نارنجي و قرمز محسوب مي‌شود. در اين اتاق استفاده از چار پايه چوبي و كفپوش قهوه اي رنگ در كنار اين تركيب دكوراسيون را كامل كرده است.

فرم نارنجي در دكوراسيون آبي

:
برچسب‌ها:

[ ]